برنج
امروز پنج شنبه 7/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
شنبه / /

افزايش مقاومت برنج در برابر سيل با کمک تغييرات ژنتيکي


محققان ژاپني با استفاده تغييرات ژنتيکي و افزودن ژني جديد به گياه برنج موفق به توليد گونه اي شده اند که مي تواند در زير سطح آب نيز رشد کرده و زنده باقي بماند.

به گزارش خبرگزاري مهر، با افزوده شدن سطح آب، انباشته شدن هورمون اتيلن در گياه باعث فعال سازي ژنهاي snorkel مي شوند که اين پديده باعث سرعت يافتن رشد ساقه گياه خواهد شد. محققان با به کار بردن اين ژن در کاشت برنجهايي که در حالت عادي قادر به رشد کردن درون سطوح بالاي آب را ندارند، توانستند اين گياه را از غرق شدن و نابودي در آب نجات دهند.

محققان دانشگاه ناگويا اميدوارند بتوان با استفاده از اين ژن در ثبات بخشيدن به توليد محصول برنج در مناطق سيل خيز جنوب شرق آسيا استفاده کرد. اين ژن تا کنون با موفقيت بر روي نوعي برنج ژاپني مورد آزمايش قرار گرفته است و محققان اکنون در تلاشند طي سه تا چهار سال آينده گونه اي ضد سيل از اين گياه که غذاي اصلي کشورهاي آسياي جنوب شرق را نيز تشکيل مي دهد را توليد کنند.

سطوح بالاي آب در شاليزارها مي تواند براي محصول برنج مشکلي جدي به شمار رود و در بعضي مناطق در فصل رشد برنج اين پديده مي تواند آسيبهاي جدي را در اثر زير آب ماندن گياه براي روزها يا حتي هفته ها به محصولات وارد آورد. برنج غذاي اصلي بيليونها نفر از ساکنين زمين است و با وجود اينکه ميزان توليد آن از دهه 1960 افزايش قابل توجهي داشته است، اين ميزان بايد تا سال 2050 به دوبرابر کنوني افزايش پيدا کند تا با نياز غذاي جمعيت در آن زمان مطابق باشد.

بر اساس گزارش ap، محققان اميدوارند با استفاده از اين شيوه بتوان کيفيت و کميت توليد برنج جهان را در مناطقي که در طول سال براي بارهاي متعدد در معرض سيل و افزايش سطح آب قرار مي گيرند، افزايش داد.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com