برنج
امروز یکشنبه 13/9/1401
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
دو شنبه / /

هم انديشي بررسي مشکلات شاليکوبيها و کارخانه هاي فرآوري برنج کشور در کرج


هم انديشي بررسي مشکلات شاليکوبيها و کارخانه هاي فرآوري برنج کشور 18 اسفندماه سال جاري در سالن جلسات معاونت آب و خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي در کرج برگزار مي شود

به گزارش ايانا از روابط عمومي معاونت آب و خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي، رييس گروه آماده سازي و نگهداري فني محصولات کشاورزي دفتر صنايع تبديلي و تکميلي بخش کشاورزي با بيان اين مطلب افزود: هدف از برگزاري اين هم انديشي بازنگري طرح اصلاح و نوسازي صنعت شاليکوبي کشور و بررسي مشکلات و مسايل مربوط به آن است.

حسنعلي حسين زاده با اشاره به اينکه برنج از خانواده گرامينه (گندميان) بوده و يکي از غلات اساسي مورد مصرف انسان است، گفت: به دليل تامين غذاي اصلي بيش از نصف مردم جهان، کشت و کار برنج و توليد آن در دنيا از نظر کميت و کيفيت داراي اهميت خاصي است به طوري که حدود 95 درصد برنج دنيا در کشورهاي در حال توسعه قاره آسيار توليد و تنها حدود 5 ـ 4 درصد توليد آن در تجارت جهاني وارد مي شود.

وي افزود: برنج در 14 کشور جهان توليد مي شود که 50 درصد آنها بيشتر از 100 هزار تن توليد دارند. بنا بر آمار (fao) توليد برنج دنيا در سال 2007، 633 ميليون تن بوده است. چين با 168 ميليون تن، هند 145 ميليون تن، اندونزي 57 ميليون تن و ويتنام با 36 ميليون تن به ترتيب مقامهاي اول تا پنجم را در بين کشورهاي عمده توليدکننده برنج به خود اختصاص داده اند.

به گفته رييس گروه آماده سازي و نگهداري فني محصولات کشاورزي دفتر صنايع تبديلي و تکميلي بخش کشاورزي در کشور ما در 612 هزار هکتار سطح زيرکشت و عملکرد توليد ¾ هزار تن، 9/2 ميليون تن شلتوک در سال زراعي 1387 توليد شده است. اين مقدار شلتوک در 22 استان کشور توليد شده است. بيشترين توليد به استان مازندران با توليد يک ميليون تن و کمترين توليد به استان بوشهر با دو تن توليد تعلق دارد. استانهاي گيلان، مازندران و گلستان در نوار ساحلي درياي مازندران، حدود 80 درصد تويد برنج کشور را به خود اختصاص داده اند.

حسين زاده يادآور شد: تعداد واحدهاي شاليکوبي کشور سه هزار و 638 واحد است. بيشترين تعداد در استان گيلان بالغ بر هزار و 500 واحد (فعال و نيمه فعال) با متوسط ظرفيت توليد 400 تن و کمترين تعداد متعلق به استان سيستان و بلوچستان با دو واحد است.

وي با اشاره به اينکه فناوري و تکنولوژي تبديل در واحدهاي شاليکوبي کشور عمدتا سنتي است گفت: بيشتر از 90 درصد واحدها، داراي ماشين آلات فرسوده و غيراستاندارد است که منجر به ضايعات (برنج شکسته) به ميزان 22 درصد مي شود.

وي با اشاره به طرح "اصلاح و نوسازي صنعت شاليکوبي کشور" افزود: عليرغم کمبود تسهيلات و اعتبارات مورد نياز با صرف تسهيلاتي معادل 468 ميليارد ريال از محل کمکهاي فني و اعتباري 203 واحد اصلاح و نوسازي شد.

حسين زاده در ادامه رضايتمندي نسبي صاحبان شاليکوبيها و زارعان برنج کار از کاهش خرده برنج شلتوکه برنج، به ميزان حداقل پنج درصد، تدوين استاندارد برنج و ماشين آلات واحد شاليکوبي با همکاري موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، تدوين دو جزوه آموزشي براي مکانيک و کارگر شاليکوبي، حمايت و راهنمايي متقاضيان استقرار خط پاربويلينگ در بعضي از واحدهاي شاليکوبي را از جمله دست آوردهاي طرح "اصلاح و نوسازي صنعت شاليکوبي کشور" اعلام کرد.

وي در پايان عدم آموزش کافي، وجود تعداد زياد واحدهاي شاليکوبي مازاد بر ظرفيت جذب شلتوک در کشور، مشکلات بازپرداخت اقساط توسط متقاضيان و مشکلات وثيقه بانکي، ورود بي رويه ماشين آلات و عدم نظارت بر کيفيت آن در داخل کشور، ورود بي رويه برنج خارجي به کشور را از جمله مشکلات و تنگناها اعلام کرد.

گفتني است، در اين هم انديشي مديران بخش دولتي، اتحاديه و نمايندگان بخش خصوصي، نمايندگان استانداريهاي شمال کشور، بانک کشاورزي و مراکز تحقيقاتي شش استان کشور حضور خواهند داشت
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
جمعه / /
فعال :

العاب عيون
العاب صيف
العاب عسل
العاب عز


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com