برنج
امروز یکشنبه 13/9/1401
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
چهار شنبه / /

650 واحد شاليکوبي در کشور نوسازي و بازسازي مي شود


مديرکل صنايع تبديلي و تکميلي معاونت آب، خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي گفت: طي اجراي برنامه پنجم توسعه 650 واحد توليدي شاليکوبي در استانها با اعتباري بالغ بر 570 ميليارد ريال بازسازي، نوسازي و بهسازي مي شوند

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، عليرضا پوربصير ظهر سه شنبه در هم انديشي بررسي مشکلات شاليکوبيها و کارخانه هاي فرآوري برنج کشور در معاونت آب و خاک مستقر در کرج اظهار داشت: با توجه به اينکه در آستانه برنامه پنجم توسعه هستيم، طرح اصلاح ساختار شاليکوبي را مورد بازنگري قرار داده و معتقد هستيم در صورتي که در برنامه پنجم قرار گيرد و رديف اعتباري مشخصي براي آن تخصيص يابد، مي توان گام مهمي را در جهت کاهش ضايعات و افزايش بهره وري و استفاده بهينه از انرژي در اين صنعت برداشت.

وي با اشاره به رويکرد جديد در برنامه بازسازي، نوسازي و بهسازي واحدهاي شاليکوبي کشور طي پنج سال آينده افزود: اصلاح و نوسازي کامل خط توليد 300 واحد شاليکوبي با ظرفيت بيش از دو هزار تن برنج سفيد در کشور با تسهيلات 360 ميليارد ريال، بهسازي خط تبديل برنج در نقاط بحراني براي 350 واحد شاليکوبي با ظرفيت کمتر از دو هزار تن برنج سفيد با تسهيلات 210 ميليارد ريال و احداث و راه اندازي 15 واحد شاليکوبي مدرن با ظرفيت پنج هزار تا 10 هزار تن برنج سفيد با تسهيلات 225 ميليارد ريال يه محور اساسي و اصلي در اين طرح است.

احداث 15 واحد توليدي با اعتبار 225 ميليارد ريال و ظرفيت توليد 150 هزار تن برنج

اين مسئول خاطرنشان کرد: در مجموع طي اجراي برنامه پنجم توسعه 650 واحد توليدي با تسهيلات 570 ميليارد ريال مورد بازسازي و نوسازي قرار خواهد گرفت همچنين 15 واحد توليدي با حداکثر ظرفيت 150 هزار تن برنج سفيد و سرمايه گذاري 225 ميليارد ريالي احداث خواهد شد که اين مجموعه حدود 1.6 ميليون تن شلتوک کشور را ساماندهي خواهد کرد.

پوربصير بيان داشت: تخصيص رديف اعتباري مشخص براي تامين مالي طرح، اعطاي وامهاي کم بهره و با زمان بازپرداخت طولاني مدت، تامين وثيقه مورد نياز طرح از طريق پذيرش اسناد مالکيت کارگاه شاليکوبي و تامين سرمايه در گردش براي کارگاه هاي بازسازي شده از الزامات اجراي اين طرح است.

کاهش پنج درصدي ضايعات برنج شکسته در ايران

مديرکل صنايع تبديلي و تکميلي معاونت آب، خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به مهمترين دستاوردهاي اجراي اين طرح عنوان کرد: کاهش پنج درصدي ضايعات برنج شکسته که مي تواند از ضايع شدن حدود 55 هزار تن برنج سفيد جلوگيري کند، تلاش در جهت خودکفايي و بازگشت ارزش افزوده به بخش کشاورزي و کاهش مصرف سوخت در شاليکوبيها از دستاوردهاي اجراي طرح است.

وي ادامه داد: عدم وجود رديف اعتباري مشخص براي طرح، نبود تحقيقات بررسي و مقايسه اي سيستمهاي تبديل، ورود آزاد و بدون کنترل ماشين آلات خارجي به ويژه چيني، خطر بسته شدن واحدهاي کوچک، نظام بهره برداري حاکم بر واحدهاي شاليکوب، فقدان توليد تجارب به علت فعاليت و کار فردي، فقدان آشنايي بر انتخاب فناوري مدرن توسط متقاضيان و ضعف خدمات پس از فروش بعضي از شرکتها و نمايندگيها از جمله نقاط ضعف اجراي اين طرح است که اميد مي رود هرچه سريعتر برطرف شود.

فرهنگ نادرست خريد، نگهداري و پخت برنج تهديد براي بخش کشاورزي است

اين مسئول يادآور شد: تبديل زمينهاي شاليزاري به باغ مرکبات کيوي و ويلا، سطح زيرکشت کمتر از يک هکتار، فرهنگ نادرست خريد و نگهداري و پخت برنج در مصرف کنندگان، ترديد تعدادي از متقاضيان براي اصلاح و نوسازي و فقدان ارتباط مستمر بخش اجرايي با دانشگاه و شاليکوبيها از جمله تهديدهاي پيش روست.

پوربصير متذکر شد: در تدوين اصل برنامه بايد با در نظر گرفتن تهديدها، انحراف نداشته باشيم.

صدور جواز براي تاسيس واحدهاي مدرن شاليکوبي در آينده

مديرکل صنايع تبديلي و تکميلي معاونت آب، خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به برنامه هاي اجرايي بخش آموزش گفت: اجراي برنامه هاي آموزشي در شش استان توليدکننده برنج با اعتباري بالغ بر 420 ميليون ريال و اجراي برنامه هاي آموزشي براي صنعتگران و سازندگان معتبر با اعتباري 240 ميليون تومان از جمله اين برنامه هاست.

وي افزود: صدور جواز تاسيس واحدهاي مدرن، افزايش ظرفيت توليد تا 10 هزار تن با وجود 15 کارخانه با اعتباري بالغ بر 225 ميليارد ريال نيز از ديگر اقدامات اجرايي در آينده است.

معاونت آب، خاک و صنايع وزارت جهاد کشاورزي در کيلومتر هفت جاده ماهدشت - مردآباد کرج واقع است.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : مجید قادری ایمیل : majid.ghaderi.aos@gmail.com زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

سلام خسته نباشید بنده 5000 متر زمین با کاربری کشاورزی دارم و میخواهم یک واحد شالیکوبی بسیار مدرن بزنم .لطفا راهنمایی کنید برای دریافت مجوز و تصحیلات چه اقداماتی باید انجام بدهم.تشکر


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com