برنج
امروز یکشنبه 13/9/1401
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
چهار شنبه / /

شاليکوبي هاي مازندران با کمبود شالي براي تبديل به برنج مواجه‌ هستند


شاليکاران مازندران هر ساله حدود يک‌سوم شالي خود را در آخرين روزهاي سال براي نقدينگي ايام نوروز روانه شاليکوبي‌ها مي کنند اما شاليکوبي داران مازندران اعلام کرده اند: به دليل نبود شالي براي تبديل، کارخانه ها خاموش شده و انبارها از برنج خالي شده است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ايرنا، از يک ماه پيش که به دستور رييس جمهوري کارگروه برنج با تفويض اختيار دولت در بخش توليد و توزيع و تعيين تعرفه برنج و مرکبات به استانداران شمالي تشکيل و خريد توافقي برنج طارم نيز آغاز شده بود، امروز شاهد افزايش قيمت برنج در بازار مازندران هستيم.
بنابر اين گزارش، در حال حاضر برنج "طارم محلي" با ميانگين 7 تا 10 درصد شکستگي از 18هزار ريال دو هفته قبل، امروز به حدود 21 هزار ريال در هر کيلوگرم افزايش يافته است.
شاليکوبي هاي مازندران در حالي به دليل کمبود شالي در حال خاموش شدن هستند که تا يک ماه پيش با انباشت برنج آماده فروش در معرض خطر آفت انباري بودند اما با آغاز خريد توافقي، شاهد افزايش قيمت و تمام شدن اين مواد غذايي در شاليکوبي ها هستيم.
در همين پيوند، "عزيزالله شهيدي‌فر" کارشناس ارشد سازمان جهاد کشاورزي مازندران به خبرنگار ايرنا گفت: با تشکيل کارگروه برنج و تفويض اختيار دولت در بخش توليد و توزيع و تعيين تعرفه برنج و مرکبات به استانداران شمالي به طور يقين سطح کشت ارقام پرمحصول در سال آينده زراعي افزايش چشمگيري خواهد يافت.
وي با اشاره به آغاز بذرپاشي و خزانه گيري شالي برنج در مازندران اظهار داشت: در حال حاضر، بهترين زمان اعلام قيمت خريد تضميني سال 89 است تا شاهد کشت ارقام پر محصول باشيم.
"احمد قرباني" صاحب يک واحد شاليکوبي در بابل و از آگاهان به بازار برنج مازندران نيز در گفتگو با خبرنگار ايرنا بيان داشت: بازار برنج ارقام محلي نظير "طارم محلي" و "هاشمي" رونق دوچنداني يافته است.
وي خاموش شدن واحدهاي شاليکوبي ها در روزهاي پاياني سال را بي سابقه دانست و افزود: شالي براي تبديل برنج وجود ندارد که يکي از دلايل اصلي تمام شدن شالي، خريد توافقي از سوي دولت است البته از آنجايي‌که بسياري از شالي ها در زمان بارندگي به صورت خيس برداشت شده اند، کشاورزان براي جلوگيري از بند دار شدن همه محصول خود را تبديل کرده اند.
قرباني تاکيد کرد: اگر دولت خريد توافقي را به موقع انجام نمي داد به طور يقين شاهد از بين رفتن مقدار زيادي برنج در انبارهاي شاليکوبي هاي استان مي‌بوديم.
در همين راستا، "فريدون اسماعيل‌زاده" مديرکل تعاون روستايي مازندران از خريد سه هزار و 500 تن برنج طارم محلي به صورت توافقي خبر داد و گفت: 13 مرکز ثابت و 15 مرکز سيار همچنان آماده خريد برنج ارقام محلي هستند.
استان مازندران حدود يک‌هزار و 250 واحد شالي کوبي و 240 هزار هکتار اراضي شاليزاري دارد که بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزي، نيمي از اراضي شاليزاري استان زير کشت برنج‌هاي ارقام محلي رفته است.
بر اساس آخرين آمار شرکت غله استان مازندران تاکنون افزون بر 75 هزار تن انواع برنج پرمحصول به صورت خريد تضميني از کشاورزان استان خريداري شده است.
مازندران سالانه حدود يک‌ميليون و 350 هزار شلتوک برنج توليد مي کند
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :
العاب
العاب عيون
العاب طبخ
العاب تلبيس
العاب بنات
العاب سيارات
العاب اولاد
العاب باربي
العاب جديدة
العاب فلاش
العاب اطفال
العاب حب
العاب مزارع


العاب عسل
العاب طبخ
العاب تلبيس
العاب بنات
العاب سيارات
العاب اولاد
العاب باربي
العاب جديدة
العاب فلاش
العاب اطفال
العاب حب
العاب مزارع

العاب صيف
العاب طبخ
العاب تلبيس
العاب بنات
العاب سيارات
العاب اولاد
العاب باربي
العاب جديدة
العاب فلاش
العاب اطفال
العاب حب
العاب مزارع

العاب عز
العاب طبخ
العاب تلبيس
العاب بنات
العاب سيارات
العاب اولاد
العاب باربي
العاب جديدة
العاب فلاش
العاب اطفال
العاب حب
العاب مزارع


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com