برنج
امروز پنج شنبه 7/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
جمعه / /

شناسايي مقاومت ژني به شيت بلايت برنج


محققان مرکز تحقيقات کشاورزي آمريکا، منبع مقاومت ژني به شيت بلايت را شناسايي کردند.

به گزارش ايانا و به نقل از وبگاه مرکز تحقيقات کشاورزي آمريکا، شيت بلايت که قارچي موسوم به rhizoctonia solani آن را ايجاد مي کند از بيماريهاي مهم برنج است که بر عملکرد و کيفيت دانه اثر مي گذارد.

آنا مک کلانگ (anna mcclung )، محقق ارشد مرکز تحقيقات برنج آمريکا با همکاري جمعي از محققان به بررسي ژنوم برنج پرداخت تا مقاومت ژني به اين بيماري مهلک را پيدا کند.

قبلاً يولين ژيا (yulin jia ) بيماري شناس گياهي مرکز تحقيقات برنج آمريکا در تگزاس در تحقيقات خود متوجه شده بود که qshb9-2 اولين ناحيه ژنتيکي است که تاثير زيادي در مهار اين بيماري دارد.

محققان ديگري 3 گونه برنج وحشي را براي همين موضوع بررسي کردند که 7 مورد آنها اميدبخش بود. آنها اين برنجها را با انواع محلي تلاقي دادند تا ژرم پلاسم مقاومت را خلق کنند.

محققان مرکز تحقيقات کشاورزي آمريکا، روش استانداردي براي غربالگري ابداع کردند تا دقيقتر و سريعتر شيت بلايت را در گياهان بذري بيابند. در اين روش به کمک بطريهاي پلاستيکي 2 يا 3 ليتري يک محفظه مرطوب براي گسترش بيماري ايجاد مي شود. به اين ترتيب محققان مي توانستند واکنش بيماري گياهان را طي 7 روز ببينند و فرآيند شناسايي منبع مقاومت را در برنجهاي کشت شده و وابستگان وحشي آنان شتاب بخشند.

ضمناً محقق ديگري با مطالعه نقشه ژني لاينهاي درونزاد و متشکل صفات ارثي حاصل از ارقام محلي "lemont" و رقم چيني "teqing" موفق به يافتن 18 بخش کروموزومي در اين لاينها شد که ژنهاي آنها مي توانند به گياه برنج کمک کنند تا مقابل صدمه به شيت بلايت مقاومت نمايند. از جمله تاثير ناحيه ژني qshb9-2 در اين زمينه کاملاً تاييد شد. دو ناحيه ديگر نيز تاثير قابل توجهي در مقاومت به شيت بلايت داشتند.

مطالعات اين محققان را در plant disease و theoritical applied genetics مي توان يافت./مترجم: سيد محسن سنجري

اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com