برنج
امروز پنج شنبه 7/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
یکشنبه / /

نخستين محصول سالم ارگانيك كشور برداشت شد


نخستين محصول سالم ارگانيك كشور برداشت شد

نخستين توليدكننده محصول سالم برنج كشور و چهره برتر بخش كشاورزي مازندران پنجمين محصول سالم را از زمين شاليزاري خود برداشت كرد.


با حضور معاون وزير جهاد كشاورزي پنجمين محصول سالم ماهي از سايت توليد محصول برنج سالم در بابلسر برداشت شد.

نخستين توليدكننده محصول سالم برنج كشور در معرفي سايت توليد محصول برنج مزرعه خود كه پروژه توليد محصول سالم ارگانيك توام برنج، اردك و ماهي است پس از شركت در جلسه شوراي كشاورزي اين شهرستان به اتفاق جمعي از مسئولان وزارت جهاد كشاورزي به محل اجراي پروژه رفتند، گفت: اين سايت سومين سال توليد خود را در روستاي كونر از توابع بخش رودبست حوزه مركز ترويج و خدمات جهاد كشاورزي شهيد اشرفي اصفهاني شهرستان بابلسر در سطحي حدود 5/3 هكتار آغاز كرد.

كريم باباجاني اضافه كرد: كشت توأم برنج و اردك و بلافاصله بعد از برداشت برنج پرورش اردك و ماهي كپور در آن انجام مي‌پذيرد.

وي افزود: در سال زراعي گذشته در مزرعه فوق به جاي كود شيميايي از كود مرغي به ميزان 14 تن و كود دامي به ميزان 3 تن، نشا به ‌صورت رديفي دستي كشت شده است و در زمان نشا و مرحله داشت به‌ جاي كود شيميايي از مواد بيولوژيك استفاده شد.

چهره برتر بخش كشاورزي استان مازندران در سال گذشته بيان داشت: دو هفته بعد از نشاكاري 750 قطعه جوجه اردك رها‌سازي شد كه اردك‌ها علاوه بر توليد ‌هزار و 500 كيلوگرم گوشت سفيد در كنترل علف‌هاي هرز، ايجاد تهويه و كنترل آفت برگ‌خوار نقش مهمي ايفا كردند كه علاوه بر آن براي كنترل علف‌هاي هرز در طول مرحله داشت از دستگاه وجين كن دستي كونيويدور استفاده شده است.
باباجاني تصريح كرد: براي مبارزه با آفت ساقه‌خوار برنج از زنبور تريكوگراما و تله فرموني استفاده شد.

وي عنوان داشت: در سال گذشته با توجه به مناسب بودن شرايط آب و هوايي خسارت چشمگيري از بيماري بلاست مشاهده نشد و فقط در سطح بسيار محدود و در قطعه كوچك يك بار از قارچكش بيولوژيك تريكودرمين آزمايش شده است.

كشاورز نمونه كشور ادامه داد: به ‌علت پرورش اردك و رعايت فواصل كشت و ساير موارد رشد رويشي مناسب و ميانگين تعداد ساقه در هر كپه حدود 30 عدد بوده و ميانگين تعداد دانه در خوشه حدود 180 در 40 عدد بوده و در نهايت با حضور مديران و كارشناسان ترويج 12 استان به‌ صورت مكانيزه با كمباين مخصوص برنج برداشت شد كه متوسط توليد آن حدود پنج تن در هكتار بوده است.

باباجاني اظهار داشت: اين محصول موفق به دريافت كد 16 رقمي شناسه برنج 86 p 27030301068001 شد و در حال گرفتن تائيديه توليد سالم شركت pbs آلمان است.

وي گفت: بعد از برداشت برنج آماده‌سازي براي رها‌سازي بچه ماهي و اردك شروع شد كه بچه ماهي كپور به وزن 100 در 50 گرم به تعداد 3 هزار و 500 قطعه و جوجه اردك به تعداد هزار و 500قطعه رها‌سازي شده كه بعد از حدود تا 3 ماه وزن اردك به‌ طور متوسط 2 كيلوگرم رسيد و همچنين ماهي به وزن متوسط 500 الي 750 گرم رسيد.

باباجاني افزود: به دليل اراضي ماند آبي امكان كشت دوم ميسر نيست و براي بالا بردن بهره‌وري از اراضي شاليزاري و افزايش درآمد خانوار بهره‌بردار و توليد گوشت سفيد سالم مورد توجه hsj قرار گرفت.

نخستين توليدكننده محصول سالم برنج كشور و چهره برتر بخش كشاورزي استان مازندران در پايان خاطرنشان كرد: در طول مراحل توليد توسط بسياري از اگروتوريسم و توريست‌هاي روستايي، اساتيد و دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي حضور داشتند
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : 313 ایمیل : svfhc_shdfvd@yahoo.com زمان ارسال :
جمعه / /
فعال :

دست تون درد نکنه فقط ايکاش يه شماره تلفني يا آدرسي از اين کشاورز ميزاشتيد براي تحقيق بيشتر


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com