برنج
امروز پنج شنبه 7/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
دو شنبه / /

مدرسه در مزرعه(FFS/IPM)


روستاي طرازکوه از توابع دهستان پسيخان بخش مرکزي رشت

نام و نام خانوادگي

طرازکوه1
کاظم جهاني طرازکوهي
1. کاظم جهاني طرازکوهي

2. مهرداد پوربرارپس ويشه

3. فاطمه پورعلي

4. ماريا خباز

5. رقيه پورعلي

طرازکوه2
حسين محمدپور طرازکوهي
1. علي بردبارسندي

2. محسن همتي

3. حسين محمدپورطرازکوهي

4. اسماعيل حسين زاده

5. مريم سليماني

طرازکوه3
علي اصغر جهاني
1. علي اصغر جهاني

2. معصومه قرباني

3. رعنا دليري

4. مدينه پوز نوروز

5. فريدون عطايي

طرازکوه4
مرتضي محمدپور طرازکوهي
1. مرتضي محمدپور طرازکوهي

2. فاطمه جهاني

3. زهرا جهاني

4. مکرم محمد پور

5. نازعلي غلاميجلسه پانزدهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
پانزدهمين جلسه مدرسه در مزرعه (ipm/ffs) در تاريخ 27/5/89 در روستاي طرازکوه از توابع پسيخان بخش مرکزي رشت در مزرعه آقاي جهاني با حضور جمعي از کشاورزان روستا بهمراه کارشناسان شرکت نارنج گل گيلان همچنيني کارشناس بهداشت جناب آقاي مجلسي برگزار گرديد.

در ابتداي جلسه از حضور تمامي کشاورزان و همراهيشان در حين اجراي طرح علي رغم مشکلاتي که در سال جاري با آن روبرو گشتند تشکر و خسته نباشيدي بعمل آمد . کشاورزان در اين جلسه با توجه به ماه مبارک رمضان گرد هم آمدند ، در اين جلسه به کشاورزان اعلام گرديد حال پس از اتمام جلسات مدرسه در مزرعه با اندکي تعمق پيرامون مسائل مطرح شده در تمامي جلسات به نوعي به اين نتيجه مي رسيديم که هزينه ها را کاهش و به فکر افزايش درآمد باشيم ، حال چه پيشنهاداتي براي اينکه اين اتفاق رخ دهد داريد:

عده اي از آنها بيان نمودند که بايد از کار کشاورزي صرف نظر نمود و دولت اين قشر زحمتکش را حمايت نمايد. ولي عده اي به کارهاي جانبي و ادامه کشت و کار و استفاده از مزارع در شش ماهه دوم سال اشاره نمودند . به راتون زايي علاقه زيادي نشان دادند وپس از نظر خواهي اکثريت آنها از چگونگي پرورش برنج جهت راتون زايي آگاهي داشتند مشکل اصلي آنها مهار دامهاي سرگردان و کمبود آب مي باشد .سپس صحبت از پرورش اردک و ماهي در مزارع شاليزاري گرديد که همچنين يکي از کشاورزان حاضر يادآوري نمود اردک در کنترل علفهاي هرز نيز نقش بسزايي دارد . يکي از کشاورزان اعلام نمود که کلاس آموزشي پيرامون کشت توأم برنج و ماهي در روستا برگزار گرديده و لي تا کنون کسي اقدام به اينکار ننموده ودر ادامه اين چنين گفت که اينکار هزينه چنداني را نيز در پي ندارد فقط مرزها بايد با ارتفاع بيشتري تهيه گردند تا ارتفاع آب را در آنها بالا برد ، آب مورد نظر بايد سالم و ترجيحا" آب چاه باشد ، فقط در ارتباط با نوع ماهي پرورشي و تغذيه آنها بايد با يک کارشناس شيلات مشورت نمود ،براي پرورش اردک هم مي توان بعد از برداشت محصول و حتي بعد از راتون گيري نيز اقدام به اينکار نمود ، با نگهداري صحيح و تغذيه مناسب سود حاصل از اينکار بالا خواهد بود و با توجه به قيمت بالاي گوشت کاري مقرون به صرفه مي باشد. سپس به کشت شبدر برسيم و انواع سبزيجات در ادامه برداشت برنج و تقويت خاک زراعي اشاره شد ، در اين زمان يکي از کشاورزان اعلام نمود که طرح کشت دوم توسط مرکز خدمات پسيخان در اين روستا اجرا گرديد ومن يکي از کشاو رزاني بودم که زمينش جزء طرح انتخاب گرديد در آن سال ما اين طرح را پياده نموديم ولي جوابي را که بايد مي گرفتيم بدست نيامد زيرا زمينهاي طرازکوه آبگير بوده و براي اينگونه محصولات زياد مفيد نمي باشد البته اين کشاورز اظهار داشت که اينکار را ادامه مي دهد ولي در سطح کوچکتر که ريسک کمتري را متحمل گردد. يکي ديگر از کشاورزان نيز به کشت باقلا برکت(مازندراني) اشاره نمود که علاوه بر اينکه محصول خوبي برداشت شد در سال زراعي بعد نيز از کودهاي شيميايي کمتري بدليل بهبود وضعيت خاک زراعي استفاده نمود. پس از شنيدن صحبتهاي اين افراد عده ديگر به سخنانشان علاقه نشان داده و ميزان هزينه و درآمد را از آنها جويا شدند وبيان نمودند که بارها کنار اين افراد بودند و راجع به مسائل مختلف صحبت مي شد ولي توجهي به اين مسائل نشان نمي دادند .

پس از بيان مطالب فوق راجع به ضايعات کشاورزي سؤالاتي از کشاورزان صورت گرفت و اينکه چه کسي تا به امروز از کاه و کلش برنج جهت مصارف ديگر استفاده نموده و چطور؟

اکثر کشاورزان به سوزاندن کاه و کلش اشاره نمودند ، پس از بيان اين مطلب مختصري راجع به عوارض اينکار و آلودگي هاي زيست محيطي توسط خانم مقبلان صورت گرفت ، در ادامه به اين نکته اشاره شد که عدم استفاده مناسب و بموقع از اين منابع عظيم منجر به از بين رفتن آنها مي باشد ، استفاده از آنها بعنوان ماده اوليه بستر کشت قارچ خوراکي ، که ماده اصلي تشکيل دهنده کاه و کلش و ضايعاتي امثال اينها سلولز ، همي سلولز و ليگنين مي باشد که منجر به تجزيه فيزيکي و شيميايي مواد بکار گرفته شده توسط ميکرو ارگانيزم ها(موجودات ريز که عمل تجزيه و غذا سازي را انجام ميدهند .) مي شود . در ادامه به کشاورزان اعلام شد که علاوه بر بکارگيري مواد زايد اينکار يکي از بهترين راههاي ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و تأمين پروتئين گياهي و ايجاد جاذبه در روستاها مي باشد و اين در حاليست که در استان ما اين ضايعات در اکثر موارد بي ارزش شمرده شده و دور ريخته يا سوزانده مي شود.

پس از ارائه مطالب فوق که بسيار مورد توجه کشاورزان قرار گرفت و براي چند دقيقه با يکديگر تبادل نظر نمودند ، جمع بندي از مطالب کليدي قابل توجه در کل جلسات صورت گرفت که بصورت ذيل مي باشد:

1_ شخم بعد از برداشت برنج در خصوص کاهش جمعيت آفات .

2_ توصيه به پرورش مجدد برنج و کشت دوم بخصوص محصولاتي که براي حاصلخيزي خاک زراعي سال آينده مفيد مي باشند.

3_ کاهش مصرف بذور با توجه به نياز، جهت کاهش هزينه ها .

4_سبک و سنگين نمودن بذور جهت حذف بذر هاي ناکارآمد .

5_ ضدعفوني بذور جهت جلوگيري از بيماريهاي گياهي .

6_ مراقبت روزانه از خزانه .

7_ توصيه به آزمايش خاک .

8_ کاهش مصرف کود هاي شيميايي و استفاده در زمان مناسب .

9_ کاهش تعداد خال نشاء براي کاهش هزينه ها .

10_ رعايت فاصله کشت با توجه به نوع رقم برنج .

11_ کنترل علفهاي هرز با روشهاي مختلف جهت کاهش مصرف علفکشها .

12_ بازديد روزانه از مزرعه و جمع آوري دستي نمونه هاي آلوده به آفت ساقه خوار برنج از همان روزهاي ابتدايي .

13_ با توجه به آشنايي با نحوه اثر سموم شيميايي و تريکو کارتها ، کاربرد بموقع مبارزات .

14_ ...........

در انتها با شنيدن صحبتهاي جناب آقاي هدي آخرين جلسه مدرسه در مزرعه(ipm/ffs) در سال زراعي 1389 ساعت 13 جهت اقامه نماز ظهر با ذکر صلواتي بر محمد و آل محمد به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در يکشنبه 1389/05/31ساعت 22:6 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه چهاردهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
چهادهمين جلسه مدرسه در مزرعه در تاريخ 19/5/89ساعت 10 صبح در روستاي طرازکوه از توابع پسيخان بخش مرکزي رشت در مزرعه آقاي جهاني با حضور جمعي از کشاورزان روستا بهمراه کارشناسان شرکت نارنج گل گيلان همچنين کارشناس بهداشت جناب آقاي مجلسي برگزار گرديد.

با توجه به برداشت اکثر مزارع روستا از سرگروهها خواسته شد وارد کرت آزمايشي خود شده و بازديدي از نزديک از خوشه ها انجام داده و در صورت مناسب بودن زمان برداشت با ذکر علت عمليات برداشت را آغاز نمايند .سپس سرگروهها وارد کرتها شده پس از وارسي خوشه ها در خارج از زمين مطلب را به اين شکل بيان نمودند :

دانه ها سفت شده و وقتي بين دوناخن انگشت سبابه و شصت فشار مي آوريم شکسته يا له نمي شود و اکثرا" با هم توافق نظر داشتند .سپس راجع به ارتفاع برش (برداشت دستي صورت مي گيرد.) پرسش گرديد ؟ که اکثرا" با ارتفاع 18_15 سانتيمتر نزديک به زمين اتفاق نظر داشتند نمودند که حدود 2_1 روز پس از برداشت دسته هاي بريده شده بايد در زمين باقي مانده تا رطوبت دانه ها و کاه و کلش به حداقل کاهش يابد. سپس وارد مزرعه شده و هر سرگروهي وارد کرت خود گرديده و عمليات برداشت را آغاز نمودند ودسته هاي بريده شده را در مزرعه براي کاهش رطوبت باقي گذاردند. پس از اتمام کار خود از مزارع خارج شده و بسيار از وضعيت موجود و کيفيت پايين خوشه ها و دانه ها اظهار نگراني نمودند سپس تک تک کشاورزان پيرامون مزارع خود و وضعيت آلودگي آنها که در سطح روستا پراکنده مي باشد صحبت نمودند و بيشترين علت را، آلودگي مزارع به آفت ساقه خوار برنج ناميدند که باعث پوک شدن خوشه هاي دانه بسته گرديده است .

تعدادي از کشاو رزان نيز از عدم کنترل کارخانجات برنجکوبي و وجود افراد ناکار آمد در اين کارخانجات اعتراض داشتند که ايشان اين مورد رابيان نمودند که در خرد شدن دانه ها تأثير مي گذارد و گفتند اگر امسال هم مانند سالهاي گذشته باشد با وضعيت موجود کشاورز متحمل ضرر بسياري خواهد گرديد ، در اين زمان آقاي مرتضي محمد پور که يکي از سرگروهها مي باشند اعلام نمو دند که در کارخانه برنجکوبي روستا حضور دارند و چند سال است که دوره ها ي مختلفي براي کا ر با دستگاههاي کارخانه برنجکوبي را گذراندند و علل خرد شدن برنج را چيزهاي ديگري مي دانستند حتي ايشان به عدم استفاده از کود پتاس اشاره نمودند ، که کود پتاس را عامل اساسي در استحکام دانه هاي برنج اعلام نمودند که در سال جاري در اختيار کشاورزان قرا ر نگرفت يکي از کشاورزان بيان نمود که از کود هاي مکملي به عنوان جايگزين کود پتاس استفاده نمودند که تعدادي از کشاورزان گفته هاي ايشان را تأييد نمودند ولي همچنان آقاي بردبار به صحبتهاي خويش ادامه دادند و گفتند : دو نمونه برنج را با شرايط يکسان در دو کارخانه مختلف تحويل دادند ولي نتايج متفاوتي بدست آوردند . براي چند لحظه بحث بين کشاورزان بالا گرفت سپس به جمع بندي مطالب پرداختيم :

که عوامل مختلفي در خرد شدن دانه هاي برنج حين مراحل آماده سازي تأثير مي گذارد که از قبل از زمان نشاء کاري تا مراحل آماده سازي در کارخانه برنجکوبي بايد به آنها توجه گردد که ميتوان به استفاده از کود پتاس يا کود هاي جايگزين با همان عملکرد در حين آماده سازي زمين اصلي ، کنترل آفات وبيماريها در حين مراحل داشت برنج ، تنظيم دقيق دستگاههاي کارخانه برنجکوبي و استفاده از دستگاههاي مخصوص برنج اشاره نمود .

اين جلسه با تأييد مطالب فوق و صحبتهاي جناب آقاي هدي در ساعت 12:15 به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در يکشنبه 1389/05/31ساعت 22:2 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه سيزدهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
سيزدهمين جلسه مدرسه در مزرعه در تاريخ 12/5/89 در روستاي طرازکوه از توابع پسيخان بخش مرکزي رشت در مزرعه آقاي علي اصغر جهاني با حضور تعدادي از کشاورزان روستا بهمراه کارشناسان شرکت رأس ساعت 18 برگزار گرديد .

با توجه به اينکه برداشت محصول در روستاي طرازکوه آغاز گرديده تعداد کمي از کشاورزان در اين جلسه حضور داشتند به همين علت ادامه مطالب جلسه گذشته را به جلسه اي ديگر موکول نموديم .

در ابتدا از کشاو رزان حاضر خواسته شد وارد کرتهاي آزمايشي خود شده و هر گونه از موجودات قابل مشاهده را براي شناسائي با خود به خارج زمين بياورند ، ظروفي که محتوي الکل اتانول + آب مقطر براي جمع آوري حشرات بود در اختيار کشاورزان قرار گرفت .

يکي از گروهها بوته هايي را از زمين خارج نمود و به سايرين نشان داد که در يک ساقه سنين مختلف لاروي و همچنين شفيره مشاهده گرديد و توضيح خواست که در اين زمان راه حل چيست و کدام روش مبارزه با توجه به نزديک بودن بر داشت محصول مفيد مي باشد ،در اين زمان به جلسه اي که پيرامون اين موضوع بود اشاره گرديد در آن جلسه به توافق رسيده بوديم که با توجه به نمونه برداري ها وآمار شکا رتله نوري تصميم براي نوع مبارزه صورت مي گيرد. در اين هنگام از کارشناس شبکه مراقبت با توجه به نمونه برداري ها ي مکررش خواسته شد در مورد وضعيت فعلي روستا صحبت نمايد .

ايشان اعلام داشتند آمار شکار پروانه ساقه خوار برنج توسط تله نوري در هفته جاري به شکل قابل ملاحظه اي افزايش يافته همچنين شفيره و پوسته شفيره نيز در نمونه برداري ها به وفور يافت مي شود ، ايشان در ادامه اظهار داشتند که در اين مرحله در چند روز آينده بخصوص در زمينهايي که در خرداد ماه کار نشاء کاري صورت گرفته حتما" بايد سم پاشي صورت گيرد زيرا خسارت زيادي متحمل کشاورز خواهد شد همچنين اين زمينهاکانون آلودگي براي مزارع ديگر مي باشد ، در ساير مزارع که مرحله خميري را پشت سر گذاشتند سمپاشي مجاز نمي باشد.

در ادمه کشاورز بيان نمود که در نمونه برداري ها همراه شفيره لاروهاي سنين مختلف نيز مشاهده مي گردد با آنها چه بايد نمود.

در اين هنگام تسهيلگر با اشاره به جلسه پيرامون اين موضوع به تداخل نسل آفت در تير ماه اشاره نمود که اگر سمپاشي قرار است صورت گيرد بايد زماني که لاروها در سنين 3_2 مي باشند انجام گردد در اين زمان از يکي از کشاورزان خواسته شد تقريبا" لارو سن 3 را به اين کشاورز نشان دهد وبيان نمود در زمان تداخل نسل آفت با توجه به اکثريت ، تصميم به مبارزه مي گيريم .

اين کشاورز با توجه به اينکه در آن جلسه حضور نداشتند با تأييد کشاورزان ديگر مسئله را پذيرفتند .

در ادامه به بررسي نمونه هاي ديگر پرداختيم . هر گروهي نمونه ها را خارج مي نمود و به اکثريت نشان مي داد ند سپس راجع به اينکه عليه آن حشره بايد مبارزه صورت گيرد يا خير صحبت شد براي نمونه کفشدوزک ، که همگي راجع به مفيد بودن اين حشره اطلاع داشتند و به اين شکل راجع به نمونه هاي ديگر نيز صحبت شد .در اين هنگام به کشاورزان گوشزد گرديد که براي حفظ چنين حشراتي است که بايد در مزرعه تلاش صورت گيرد زيرا سموم شيميايي حتي اگر در زمان مناسب صورت گيرد علاوه بر نابودي آفات، حشرات مفيد را که تا حدودي کار سموم شيميايي را انجام مي دهند را نيز از بين خواهد برد .

همچنين يکي از کشاورزان اعلام داشتند هر روز مزرعه را وارسي مي نمايند و بوته هاي آلوده را خارج و نمونه را تحويل کارشناس شبکه مراقبت مي دهند که تا حدود زيادي جلوي ازدياد آفت به اين شکل گرفته خواهد شد و کشاورزان ديگر را نيز ترغيب به اين کار نمودند .

اين جلسه رأس ساعت 20 به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در سه شنبه 1389/05/19ساعت 0:16 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه دوازدهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
دوازدهمين جلسه مدرسه در مزرعه در تاريخ 2/5/89 در روستاي طرازکوه از توابع پسيخان بخش مرکزي رشت با حضور تعدادي از کشاورزان روستا بهمراه کارشناسان شرکت برگزارگرديد.

با توجه به نگراني هاي کشاورزان در جلسه پيشين و عدم تمايل حضور در اين جلسه ، از کشاورزان خواسته شد حتما" حضور داشته تا اين جلسه را به شکلي متفاوت از جلسات قبل برگزار کنيم .

در ابتدا به جلسه اول اشاره گرديد و اينکه چرا هفته اي يکبار دور هم جمع مي شويم و هدف از برگزاري اين دوره چه بود وچه چيزي باعث شدکه کشاورزان هر هفته در زمان هماهنگ شده در زمين آقاي جهاني جمع شوند؟ در ابتدا تسهيلگر اشاره نمود براي توليد محصول سالم و نجات بشر ازوضعيت فعلي و حفظ محيط زيست بايد مصرف کود و سموم شيميايي را کاهش دهيم و با توجه به اينکه توليد اعظم کشور در دست بهره برداران روستائي مي باشد قبل از هر گونه اقدامي ، بهره بردار بايد با اين

واقعيات روبرو شود تا به فکر تطابق دادن خويش با تغييرات به وجود آمده گردد. سپس به سالهاي خيلي دور که کشاورزان در همين مزارع خود کار کشاورزي انجام مي دادند و به دنبال کود و سموم شيميايي نبودند اشاره شد ، خيلي از کشاورزان اين گفته را تأييد نموده و نظرشان اين بود که در گذشته خسارت به اين شکل نبوده ، براي چند لحظه صداي اعتراض کشاورزان بالا گرفت . در اين زمان به آنها يادآوري گرديد در آن دوره و با توجه به آن شرايط تأمين غذا براي جمعيت رو به رشد جهان با همان ميزان سطح زير کشت مقدور نبود پس به فکر تغييراتي مثل افزايش توليد در همان سطوح گرديد ند که نتيجه آن ورود نهاده هاي کشاورزي بود که در ابتدا رضايت خاطر کشاورزان را فراهم نمود چون هر کشاورزي افزايش محصول را با توجه به مصرف کود هاي شيميايي در همان قطعه از مزرعه خود به عينه مشاهده نمود و همين عامل موجب ترغيب کشاورزان به افزايش مصرف نهاده هاي شيميايي يا بهتر بگوئيم افزايش بي رويه و بي موقع نهاده ها گرديد . تا اينکه گذشت زمان ما را به اين نقطه رساند که عملکرد خودمان باعث افزايش آلودگي محيط زيست از جمله کاهش گونه هاي موجودات زنده مفيد ، آلودگي آبها (کاهش گونه هاي آبزيان) ، افزايش سرطانها و بيماريهايي ازاين قبيل براي خودمان که در نتيجه توليد محصول سرشار از سموم و کود هاي شيميايي مي باشد . و از همه مهمتر مقاومت آفات و شيوع گونه هاي جديد و سخت و بي فايده بودن روشهاي مبارزه گرديد.

پس با توجه به شرايط موجود بايد به فکر تغييرات باشيم در اين دوره ما هفته اي يکبار گرد هم مي آمديم و هر جلسه پيرامون يک موضوع صحبت مي نموديم.اگر نگاهي گذرابه جلسات بييندازيم مي بينيم هر جلسه به نوعي راجع به کاهش مصرف سموم و کود هاي شيميايي صحبت شد و به جاي آن به روشهاي جايگزين و کارهاي پيش پا افتاده اي که شايد شما کشاورزان خيلي ساده از آنها بگذريد ، اشاره شد .حتي در جلسه گذشته شما نگران خسارت بيش از اندازه آفات شديد که نتيجه فعاليتهاي نادرستي است که خودتان انجام داده ايد البته عوامل جوي نيز همراه شما در طول فصل زراعي مي باشد که بايد به آن توجه گردد . حال از کشاورزان خواسته شد که نظر خود را پيرامون مطالب گفته شده اعلام دارند .

يکي ازکشاورزان علت حضور خود را در کلاس آشنايي با شيوه هاي نوين کشاورزي و استفاده از تجربيات ديگران اعلام داشت که عده زيادي با ايشان توافق نظر داشتند .

يکي ديگر از آنها اشاره به آشنايي با روشهاي مختلف مبارزه با آفت ساقه خوار برنج نمود.

يکي ديگرنيز اعلام داشت به دنبال روشهايي هستند که هزينه کمترو درآمد بيشتر را به دنبال داشته باشد .

در اين بين کشاورزي بيان نمود که چيز هاي زيادي را نيز ياد گرفتند که از جمله آن زمان مناسب مبارزات و نحوه تأثير آنهاست.

در ادامه اين صحبتها کشاورزان ضمن تأييد مطالب عنوان شده تقاضا داشتند جلسه ي ديگري را نيز به ادامه مطالب گفته شده و بيان راهکارها اختصاص دهيم .

اين جلسه رأس ساعت19:30 به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در سه شنبه 1389/05/19ساعت 0:12 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه يازدهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
يازدهمين جلسه مدرسه در مزرعه (ipm/ffs) در تاريخ 29/4/89 در روستاي طرازکوه از توابع پسيخان بخش مرکزي رشت رأس ساعت 18 با حضور چند تن از کشاورزان روستا بهمراه مهندس ناظر روستا آقاي مهندس رجبي و کارشناس شبکه مراقبت خانم قلي زاده و دو تن از کارشناسان شرکت خانمها مدبري و مقبلان برگزار گرديد و تا ساعت 20 ا دامه داشت.

در ابتداي جلسه از گروهها خواسته شد يک نفر به نمايندگي وارد کرتها ي آزمايشي شده و موارد مشکوک را خارج نموده و بهمراه خود بياورند ، سپس سرگروهها اينکار را انجام داده ، پس از چند دقيقه همگي متوجه يک مورد مشابه که بوته هاي آلوده به آفت ساقه خوار برنج بود شديم . سرگروهها بسيار شاکي از کرتها خارج شده و پس از اينکه علت را جويا شديم اعلام داشته که با وضعيت پيش آمده وآلودگي بي سابقه مزارع به آفت ساقه خوار برنج به چيز هاي ديگري نمي توانند توجه کنند و علت اين آلودگي بي سابقه را جويا شدند . پس از نظر خواهي از خود کشاورزان هر گروهي نظر خود را بدين شکل اظهار داشتند :

گروه سوم به نمايندگي آقاي علي اصغر جهاني اعلام داشت که چندين سال پي در پي از زنبور تريکوگراما استفاده نمودند و سمپاشي انجام ندادند اما در سال جاري زمينها بسيار آلوده و به اين شکل اگر ادامه يابد کارايي بسيار پايين خواهد شد و متحمل ضرر زيادي مي گردند. آقاي جهاني علت اين طغيان را عدم کيفيت کارتها دانستند.

در ادامه صحبتهاي ايشان آقاي کاظم جهاني که زمين خود را سمپاشي نمودند اظهار داشتند زمين ايشان نيز بسيار آلوده است البته گفتن از زمان سمپاشي اين موضوع را مي دانستند به دليل اينکه شکل ظاهري سم خريداري شده با سال گذشته خيلي فرق داشت بنابراين کيفيت سموم شيميايي نيز پايين آمده است .

آقاي محمد پور اعلام داشتند که کيفيت يک مسئله ، زمان مناسب اينکار مسئله ديگر خواهد بود ايشان احتمال مي دادند که زمان مبارزه شيميايي و مبارزه بيولوژيک به درستي اجرا نمي شود و حتي اشاره نمودند در هفته گذشته براي بار سوم تريکوکارت در روستا توزيع گرديد در حالي که پس از وارسي زمينها کشاورزان لاروها را در زمين مشاهده نمودند و مزارع کاملا" خسارت ديده بود و اينکه تله نوري آمار دقيقي از وضعيت آفت نمي دهد و اينکه اگر اين آمارها خيلي مهم مي باشد نظارت بيشتري روي آنها صورت گيرد .

براي جمع بندي مطالب ارائه شده توسط کشاورزان به جلسه اي که پيرامون سيکل زندگي آفت بود اشاره گرديد در آن جلسه همگي به توافق نظراتي رسيده بوديم ، آن موارد تک تک اعلام شد و به کشاورزان يادآوري گرديد که سيکل زندگي آفت طي يک دوره که تحت تأثير شرايط آب و هوايي همان فصل مي باشد در طول فصل زراعي تکرار مي شود . تاريخهاي اعلام شده براي مبارزه توسط نظرات کارشناسان شبکه مراقبت که اعم از آمار تله نوري و نمونه برداري هاي مکرر از مزارع روستا مي باشد که طبق جمع بندي آمارها توسط سازمان حفظ نباتات اعلام مي گردد. حضور اين کارشناسان کمک مي کند تا خود کشاورز نيز با سيکل زندگي آفت از نزديک آشنا شده و با اطلاعاتي که راجع به نحوه اثر مبارزات دارد در زمان مناسب اين کار را انجام دهد زيرا در غير اين صورت جز هدر رفتن سرمايه کشاورز و سپري شدن دوره زندگي آفت و ادامه دادن آفت به زندگي خويش و طغيان و خسارتزايي چيزي نصيب کشاورز نخواهد شد همچنين با تأ کيد بر مسئله تأثير آب و هوا بر سيکل زندگي آفت از کشاورزان خواسته شد توجه بيشتري براي اقدام به مبارزات بخصوص مبارزه شيميايي داشته باشند زيرا اکثرا" طبق تجربه هر ساله در زمان بخصوصي اين کار ار انجام مي دهند و همان طور که مي دانيم و قتي لاروها در سنين بالاتري هستند به علت تبديل شدن به شفيره و عدم تغذيه از گياه نسبت به سموم شيميايي بي تأ ثير خواهند شد .

پس از ارائه اين مطالب کشاورزان نيز رضايت خود را اعلام داشتند اما همچنان از وضعيت پيش آمده اظهار ناراحتي و نگراني بسياري دارند.

اين جلسه رأس ساعت 20 به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در يکشنبه 1389/05/03ساعت 0:45 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه دهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
دهمين جلسه مدرسه در مزرعه (ipm/ffs) در تاريخ 20/4/89 در مزرعه آقاي علي اصغر جهاني از روستاي طرازکوه از توابع دهستان پسيخان بخش مرکزي رشت ساعت 18 با حضور چند تن از کشاورزان روستا بهمراه کارشناس ناظر برنج و کارشناس شبکه مراقبت و تعدادي از کارشناسان شرکت نارنج گل گيلان برگزار گرديد و تا ساعت 20 ادامه داشت .

موضوع پيشنهادي اين جلسه بيماري بلاست ، شناخت علائم ، پيشگيري و راهکار درمان بود در اين راستا از سرگروهها خواسته شد وارد کرت آزمايشي خود گردند و بوته هاي آلوده به بيماري بلاست را جمع آوري نمايند .

سرگروهها پس از جمع آوري بوته هاي آلوده ، خارج از مزرعه گرد هم آمدند و پيرامون علت شناسايي نظراتي به شرح ذيل ارائه نمودند :

گروه اول به سرگروهي آقاي کاظم جهاني تمامي بوته هايي که علائم سوختگي داشتند جمع آوري نموده واظهار داشتند تمامي اين بوته ها آلوده به بيماري بلاست مي باشد و تنها راه مبارزه به محض مشاهده علائم سوختگي براي پيشگيري از شيوع آن و اينکه در مرحله خوشه دهي خسارتش بيشتر مي شود سمپاشي مي باشد.

در ادامه صحبتهاي ايشان آقاي محمد پور به نمايندگي از گروه چهارم بوته ها را از هم تفکيک نموده و علا ئم بلاست را به گروههاي ديگر نشان داده و اعلام داشتند به شکل خاصي مي باشد .براي پيشگيري کليه بيماري ها از شروع کار بايد بذ.ور را ضدعفوني نمايند ، در ادامه گفتند بعضي لکه ها ي پراکنده که شکل خاصي نداشته بيماري لکه قهوهاي برنج مي باشد .

آقاي علي اصغر جهاني به نمايندگي از گروه سوم صحبتهاي آقاي محمد پور را تأييد نموده و اعلام نمودند لکه هاي سوختگي بيماري بلاست کشيده مي باشد که در مرحله خوشه دهي خطرناک مي باشد و اگر شيوع پيدا کند حتما" بايد سمپاشي صورت گيرد . مصرف بي رويه و بي موقع کود سفيد و عدم مصرف کود پتاس که در سال جاري دراختيار کشاورزان قرار نگرفت نيز باعث تشديد بيماري مي گردد.

پس از بحث در مورد اين موارد آقاي جهاني و ساير افراد مخالف نيز بدليل تأييد اکثريت افراد با نظر جمع موافق شده و همگي افراد تک تک علائم سوختگي دوکي شکل بيماري بلاست را از نزديک مشاهده نمودند .سپس راجع به علت گسترش بيماري و عامل بيماري از گروهها پرسشهايي صورت گرفت و اينکه تفاوت يک عامل بيماري با يک آفت را در چه چيزي مي دانند؟؟؟

اکثريت افراد با عامل بيماري و تفکيک آن با آفت آشنايي داشتند و به شکل زير نظرات خود را ارائه نمودند:

وقتي صحبت از يک آفت مي شود ما به دنبال يک حشره در زمين هستيم مثل کرم ساقه خوار برنج و ساير موارد که با چشم قابل مشاهده است و در صورت مشاهده بيش از اندازه يک حشره يک نمونه را از زمين خارج نموده و به کارشناس نشان داده و راه حل را جويا مي شويم اما در مورد بيماري عامل آنرا مشاهده نمي کنيم فقط علائم روي برگ ، ساقه و يا خوشه را ديده و متوجه وجود بيماري مي شويم . فقط يکي از کشاورزان اعلام داشت پس از کوددهي (سرک پاشي) اگر باران يا شبنم صبحگاهي باشد بر اثر برخورد اشعه آفتاب با آن لکه هاي سوختگي ايجاد مي گردد. در جمع بندي مطالب ارائه شده نتيجه گيري از صحبتهاي خودشان صورت گرفت که عامل بيماري بلاست نوعي قارچ بوده که با چشم غير مسلح قابل مشاهده نمي باشد فقط علائم بيماري پس از رشد قارچ مشاهده مي شود و از عواملي که باعث تشديد آن مي شود به رطوبت به همراه گرما اشاره شد و خطرناکترين مرحله در زمان خوشه دهي بوده که در صورت مشاهده زياد لکه هاي کشيده روي برگها قبل از خوشه دهي از سم مورد لزوم با نظر کارشناس مربوطه استفاده نمايند و تنها راه پيشگيري با بيماريها ضدعفوني بذور در ابتداي کار همچنين حذف برگهاي آلوده هنگام وجين دستي در مرحله پنجه دهي مي باشد. در اين هنگام يکي از کشاورزان پرسيد که آيا فاصله کشت نيز روي تشديد بيماري تأثير مي گذارد يا خير ؟

در کرتها ي آزمايشي به دليل اينکه فاصله بوته ها در کرتهاي مختلف تفاوت چنداني با هم نداشت نتوانستيم در مزرعه علت را جستجو نماييم ولي با پرسش و پاسخي که از کشاورزان صورت گرفت همگي متوجه شدند که وقتي رطوبت باعث تشديد بيماري مي شود پس تجمع بوته ها در يک خال و يا فاصله نزديک بوته ها د ر مزرعه شرايط رشد قارچ را تشديد مي نمايد و موجب گسترش بيماري خواهد شد.

پس از موافقت اعضاء با مطالب ارائه شده جلسه در ساعت 20 به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در يکشنبه 1389/04/27ساعت 0:54 توسط نسيم مقبلان | يک نظر

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه نهم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)


نهمين جلسه مدرسه در مزرعه (ipm/ffs) در تاريخ 15/4/89 در مزرعه آقاي جهاني از روستاي طرازکوه از توابع دهستان پسيخان بخش مرکزي رشت رأس ساعت 10 با حضور جمعي از کشاورزان علاقه مند روستا بهمراه کارشناس بهداشت جناب آقاي مجلسي ، کارشناس ناظر برنج جناب مهندس رجبي ، چند تن از کارشناسان شرکت نارنج گل گيلان خانمها مهندس مدبري و مقبلان وهمچنين جناب آقاي مهندس علي حسين زاده و با حضور جمعي از بازديد کنندگان پروژه جناب آقاي مهندس يحيي زاده (مسئول ترويج شهرستان رشت) ، جناب آقاي مهندس اسماعيلي (کارشناس ترويج استان) ، بهمراه تيم اعزامي از وزارتخانه برگزار گرديد و تا ساعت 13 ادامه داشت .

در ابتداي جلسه تيم بازديد کننده بهمراه کشاورزان مجاور کرتهاي آزمايشي گرد هم آمدند تا از نزديک با نحوه کار آشنا شوند .پس از اينکه توضيحات کلي ارائه گرديد جناب آقاي مهندس اسماعيلي تفاوت بوته ها را در کرتهاي آزمايشي جويا شدند ، پيرامون همين موضوع از سرگروهها خواسته شد وارد کرت آزمايشي خود شده و يک نمونه را به طور تصادفي انتخاب و به شمارش پنجه هاي موجود بپردازند ، پس از جستجوي گروهها مطالب ارائه شده به شرح ذيل مي باشد :

گروه طرازکوه 1 به نمايندگي آقاي کاظم جهاني که 1_2 خال به فاصله 25*25 نشاء کردند ،تعداد پنجه 31 عدد مي باشد .

گروه طرازکوه 2 به نمايندگي آقاي حسين محمد پور که 3_4 خال به فاصله 25*30 نشاء کردند ، تعداد پنجه 26 عدد مي باشد.

گروه طرازکوه 3 به نمايندگي آقاي علي اصغر جهاني که 4_5 خال به فاصله 18*20 نشاء کردند ، تعداد پنجه 34 عدد مي باشد .

گروه طرازکوه 4 به نمايندگي آقاي محمد پور که 7_8 خال به فاصله 25*25 و 20*20 نشاء کردند، تعداد پنجه 34 عدد مي باشد .

پس از اتمام اينکار مهندس اسماعيلي به مطلبي اشاره نمودند و علت آنرا جويا شدند :

که در کرت آزمايشي گروه طرازکوه 4 در هر خال سه برابر بيشتر از طرازکوه 1 نشاء شده ولي تعداد پنجه ها سه برابر نشده يعني سه برابر هزينه اضافي بدون در يافت نتيجه تا اين مرحله از کار ، حتي يکي از کشاورزان در اين بين اعلام داشتند که در کرت آزمايشي 4 از کود شيميايي نيز استفاده شده که کرت آزمايشي 1 فاقد آن مي باشد و ممکن است با رشدي که داشته دچار خوابيدگي (ورس) نيز بگردد.

پس از بحث راجع به مطالب فوق جناب مهندس اسماعيلي به جمع بندي مطالب پرداخته و اعلام داشتند پس کرتي که کود نيز به آن اضافه شده و هزينه اضافي براي آن گرديده است بايد نتيجه بهتري دهد در غيراينصورت اگر شرايط کرت آزمايشي 1 مناسب است چرا هزينه اضافي صورت گيرد .

آقاي محمدپور به نمايندگي از گروه چهارم بيان نمودند نتيجه اين کارها هنگام برداشت محصول مشخص مي شود و الان زمان مناسبي براي نتيجه گيري نمي باشد ، در پاسخ جناب مهندس اسماعيلي چنين اظهار داشتند که نتيجه گيري تا اين مرحله از کار نيز مهم بوده زيرا مرحله رشدرويشي تقريبا" به اتمام رسيده و در مراحل انتهايي کار تأثير بسياري خواهد گذاشت .

پس ازا رائه اين مطالب مهندس اسماعيلي از کليه کشاورزان خواستند قبل از انجام هر کاري در مزرعه خود به برآورد مالي آن پرداخته و سپس آن کار را انجام دهند مخصوصا" هزينه هايي که در دست کشاورز مي باشد مانند : ميزان بذر ، تعداد نشاء در هر خال ، فاصله نشاء کاري ، چگونگي تغذيه گياه برنج ، چگونگي مبارزه با آفات و بيماري ها و ...

پس ازارائه مطالب توسط تيم بازديد کننده ادامه جلسه نيزبه بحث راجع به مطالب فوق پرداخته شد .

تعدادي از کشاورزان نظراتي راجع به اينکه عوامل مختلفي در بهبود وضعيت يک نشاء تأثير دارد و فقط تعدادنشاء مهم نمي باشد . ممکن است در سالي که 1_2 نشاء در هر خال قرار دهيم وضعيت جوي مناسب نباشد وکشاورز متحمل ضرربيشتري گردد. کشاورز ديگري در جواب اعلام داشت مي توانيم زمين را چند قسمت کرده تا همين کارآزمايشي را در مزرعه خود پياده کنيم تا پس ازمشاهده نتيجه کار در سطح بيشتري ،خود کشاورز تصميم گيرنده باشد . البته بحث بيشتر کشاورزان اين بود که نشاء کاري توسط کارگران صورت گرفته و از دست ما خارج مي باشد حتي پس از آموزش در قسمتي از زمين پياده مي شود و در ادامه کار خود را انجام مي دهند. البته در اين بين کشاو رزاني بودند که توافق نظري راجع به اين مسئله داشتند و مي گفتند چند سال است که اينکار را انجام مي دهند و کاهش هزينه را به گروههاي ديگر اعلام داشتند که کاهش هزينه کلي مربوط به کاهش هزينه در مراحل جزئي کار مي باشد که توسط خود کشاورز صو رت مي گيرد .

پس از اتمام اين مباحث جناب آقاي مجلسي راجع به علائم بيماري هاي مخصوص مزارع برنج _ دامداري ها و... صحبت کردند و به پيشگيري و راهکار درمان آنها پرداختند .

مطالب ارائه شده توسط کارشناس بهداشت جناب آقاي مجلسي به شرح ذيل مي باشد:

1_ بهداشت و ايمني در کشاورزي

2_ اثرات بهداشتي انواع آفت کشها بر انسان .

3_ نکات ايمني حين سمپاشي (روش صحيح شستشو و آلودگي زدايي).

4_ بيماريهاي ناشي از کار .

5_ نور خورشيد و عوارض آن (حفاظت در برابر نور خورشيد).

6_ وسايل حفاظت فردي.


اين جلسه رأس ساعت 13 به اتمام رسيد .

+ نوشته شده در يکشنبه 1389/04/27ساعت 0:49 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه هفتم طرح مدرسه در مزرعه(ffs/ipm)


هفتمين جلسه ffs (مدرسه در مزرعه) در تاريخ 3/4/89 در روستاي طرازکوه ، بخش مرکزي رشت ، تحت پوشش مرکز ترويج و خدمات جهاد کشاورزي پسيخان در مزرعه آقاي جهاني با حضور22 تن از کشاورزان روستا، دهيار آقاي محمدپور و شورا آقاي غلامي همچنين کارشناس ترويج سازمان جهاد کشاورزي استان جناب آقاي مهندس اسماعيلي به همراه کارشناس بهداشت جناب آقاي مجلسي ، کارشناس ناظر برنج جناب آقاي مهندس مهدي رجبي و 2 تن از کارشناسان شرکت نارنج گل گيلان خانمها مهندس مهشيد مدبري و مريم فتحي در ساعت 10 صبح برگزار گرديد .

ابتداي جلسه جناب آقاي مجلسي به بحث راجع به مسائل بهداشتي پيرامون کشاورزي پرداختند .ايشان به رعايت نکات بهداشتي در حين اجراي عمليات کشاورزي اعم از پوشش مناسب حين کار ، استفاده از کرم هاي مخصوص و... تأکيد داشتند و به علائم بيماريهاي شايعي چون تب مزرعه که اکثر کشاورزان درحين کار با آن مواجه مي شوند اشاره نمودند وبه راههاي پيشگيري از آن پرداختند.

پس ازاتمام مطالب گفته شده توسط ايشان با توجه به صحبتهاي جلسه گذشته سرگروهها به داخل کرتهاي آزمايشي خود رفته و علائم خسارت آفت ساقه خوار برنج را از نزديک مشاهده نموده و پس از جمع آوري بوته هاي آلوده از زمين خارج شده و بعنوان موضوع بحث اين جلسه آفت ساقه خوار برنج مورد بررسي و تجزيه وتحليل قرار گرفت .

درابتدا آقاي علي اصغر جهاني به نمايندگي از گروه سوم علت جمع آوري اين بوته ها را علائم سوختگي و زرد شدن برگها و همچنين وجود سوراخ روي ساقه اعلام داشتند و يکي يکي بوته ها را از هم جدا نموده و لارو وشفيره آفت را از ساقه خارج کرد ه و راجع به آنها چنين اظهارداشتند که : اين آفت داراي چندين مرحله در يک دوره از زندگي خويش مي باشد و دائم به يکديگر تبديل مي شوند که عبارتند از : تخم ، لارو (کرم) ، شفيره و پروانه که به نظر ايشان خطرناکترين مرحله ، مرحله لاروي آفت بوده که البته گفتند اگر پروانه نباشد لاروي وجود نخواهد داشت پس از صحبتهاي ايشان بين کشاورزان گفتگويي پيرامون اينکه کدام مرحله خطرناکتر است و با کدام مرحله بايد مبارزه شود صورت گرفت که مطالب گفته شده عبارتند از :

1_ وجود پروانه از همه خطرناکتر است و بايد نابود گردد . 2_ کوددهي بي رويه باعث افزايش جمعيت آفت مي گردد. 3_ اگر مبارزه بيولوژيک در تاريخي زودتر از تاريخهاي اعلام شده صورت گيرد و در اختيار کساني که پيش نشاء نمودن قراردهند جمعيت آفت به نحو چشم گيري کاهش مي يابد . 4_ بيشترين خسارت مربوط به مرحله لاروي بوده و فقط توسط سمپاشي قادر به مهار خسارت اين آفت خواهيم بود .5_ پروانه ها فقط روي برگها تخم مي گذارند و خسارت ديگري ندارند . 6_ لاروها در حاشيه مزارع زمستانگذراني نموده بنابراين علفهاي هرز حاشيه مزارع پس از برداشت برنج بايد جمع آوري گردد و مزارع در پائيز حتما" شخم بخورد .

پس از بيانات فوق جناب آقاي مهندس اسماعيلي وارد بحث کشاورزان شدند و با تبحر خاصي علت مطالب گفته شده را از تک تک کشاورزان جويا شده ، پس از ارائه پاسخها جمع آنها به يک توافق نظري راجع به اينکه اين آفت زمستان را به صورت لارو زمستانگذراني مي کند بنابراين کشاورز با توجه نمودن به زمين خويش و کنترل علفهاي هرز حاشيه مزارع و همچنين در حين فصل زراعي مي تواند جمعيت آفت را کاهش داده و نه اينکه بطور کامل از بين ببرد بلکه تا حدي کاهش دهد که زيان اقتصادي متحمل خودش نگردد و اينکه تمامي مراحل مراحل زندگي آفت مهم بوده چون هر مرحله از زندگي آفت مرحله ديگر را به وجود مي آورد وچندين بار در طول فصل زراعي اين کار صورت مي گيرد تا اينکه پس از برداشت لاروها به خواب زمستاني رفته و غير فعال مي شوند و منبع آلودگي براي سال آينده خواهند بود و کشاورز براي کاهش جمعيت آفت از تمامي روشها ي مبارزه اعم از زراعي ، مکانيکي ،بيولوژيکي و در انتها شيميايي استفاده نمايد .

سپس راجع به روشهاي مبارزه صحبت شد : آقاي محمد پور به نمايندگي از گروه چهارم اعلام داشتند که در اثر سمپاشي آبها آلوده و از ريشه وارد ساقه شده ودرنهايت لارو از ساقه تغذيه نموده و باعث مرگ آفت مي شود ، آفت بلافاصله پس از تغذيه از سم از بين مي رود ولي ما انسانها پس از تغذيه مداوم از برنجي که سمپاشي در آن صورت گرفته به مرور زمان بيمار شده و عواقب بسياري را براي انسان در پي خواهد داشت . ايشان اظهار داشتند که اگر مبارزه بيولوژيک به مقدار بيشتر و در زمان زودتري در اختيار کشاورزان قرار گيرد مشکل آنها حل خواهد شد و خطرات مصرف سمو م شيميايي کمتر متوجه سلامت کشاورزان خواهد شد ، کشاورز ديگري در جواب ايشان اعلام داشت که تاريخ مبارزه بيولوژيک از روي اوج شکار پروانه توسط تله نوري مي باشد که زمان تخم ريزي آفت را مشخص مي نمايد چون مبارزه بيولوژيک در واقع مبارزه با تخم ساقه خواربرنج مي باشد ، ساير گروهها نيز اين موضوع را تأييد نمودند و اعلام داشتند که کليه روشها هر کدام در زمان مناسب خودش با آگاهي کامل صورت گيرد تا کاربرد مبارزه شيميايي به مرور زمان کمرنگ تر گردد .

با توجه به راهنمايي هاي اصولي جناب آقاي مهندس اسماعيلي در اين جلسه کشاورزان به اين نتيجه رسيدند که براي بيان هرمطلبي در ابتدا علت آن را ريشه يابي نمايند به عنوان مثال وقتي راجع به کوددهي و تأثير آن روي افزايش جمعيت آفت ساقه خوار برنج صحبت شد نتيجه گيري گرديد که اين تغذيه باعث متورم شدن سلول و در نهايت تغذيه راحتتر اين آفت مي گردد. به اين شکل وقتي علت ريشه يابي مي گردد مسئله به شکل آسانتري حل خواهد شد و اينکه به راحتي هر مطلبي را از کسي نپذيرند بلکه ابتدا در مکان کوچکي آزمايش شود تابه طور تجربي در سطح وسيع تر آن را اعمال نمايند،حتي با يک مثال ساده اين مسئله برايشان روشنتر گرديد که چقدر در کاهش هزينه هاي اقتصادي که در واقع هدف غايي اکثر کشاورزان مي باشد تأثير دارد . اين جلسه در ساعت 13 به اتمام رسيد .


+ نوشته شده در شنبه 1389/04/12ساعت 23:50 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه پنجم طرح مدرسه در مزرعه ffs/ipm


پنجمين جلسه مدرسه در مزرعه در روستاي طرازکوه از دهستان پسيخان در مزرعه آقاي علي اصغرجهاني در تاريخ 10/3/89 با حضور جمعي از کشاورزان روستا به همراه کارشناسان محترم شرکت نارنج گل گيلان رأس ساعت 17 آغاز و تا ساعت 19 ادامه داشت .

با توجه به مقارن بودن زمان کلاس با شروع مبارزه بيولوژيک اولين موضوع پيشنهادي گروه جهت بحث و بررسي ، چگونگي کاربرد مبارزه بيولوژيک و علت کاربرد آن و آشنايي کشاورزان با موضوع پيشنهادي بود که به ترتيب عبارتنداز :

گروه طرازکوه4 به سرگروهي آقاي مرتضي محمد پور چند سال متوالي از تريکوکارت استفاده نموده ولي از نحوه عمل آن آشنايي نداشتند فقط اظهار رضايت از اين کارتها و اينکه آلودگي محيط زيستي بهمراه ندارد را داشتند .

گروه طرازکوه 3 به سرگروهي آقاي علي اصغر جهاني نيز باگروه قبل هم عقيده بوده و چند سال است که سمپاشي عليه آفت ساقه خوار برنج انجام نمي دهند .

گروه طرازکوه 1 اصلا" اعتقادي به مبارزه بيولوژيک نداشته و اظهار داشتند يکسال استفاده نموده و اثري نديدند و مجبور به سمپاشي مجدد گرديدند . ايشان اعلام داشتند که با خيال راحت سمپاشي نموده و همه ي آفات را از بين مي برند و محصول خوبي نيز دارند .

گروه طرازکوه 2 گفتند کارتها فقط در مرحله اول کيفيت دارد مراحل بعدي را امتحان نموده و زنبوري از کارتها خارج نشده است و مجبور به سمپاشي مجدد گرديدند . پس از اتمام مطالب گفته شده به بررسي آنها پرداخته شد که عبارتند از :

در ابتدا بحثي بين کشاورزان بوجود آمد ه که عده اي اظهار رضايت داشته و مي گفتند که سمپاشي عده ديگر زحمات مارا از بين برده و باعث آلودگي ها و بيماري هاي زيادي در سطح روستا خواهد شد ولي عده اي ديگر در کمال اطمينان فقط از سمپاشي صحبت مي کردند . در اين هنگام کارشناس محترم شبکه مراقبت سرکار خانم قلي زاده که در سطح همين روستا فعاليت دا شتند مقداري راجع به نحوه عملکرد و چگونگي کاربرد تريکوکارت صحبت نموده و اعلام داشتند ، کساني که از کارتها استفاده مي کنند در هفته جاري مجاز به استفاده بوده و توسط خانم قلي زاده تأمين مي گردد و ايشان بعد از آن نمو نه برداري از سطح مزارع انجام خواهند داد تا کشاورزاني که تمايل داشته و يا مزارعي که درصد آلودگي بالايي دارند در هفته آينده از تاريخي که متعاقبا" اعلام خواهد شد اقدام به سمپاشي نمايند.

مطالب گفته شده يادداشت گرديدو براي جلسه آينده هماهنگي لازم صورت گرفت و اين جلسه رأس ساعت 19 به اتمام رسيد.

+ نوشته شده در يکشنبه 1389/03/23ساعت 9:30 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه چهارم طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
اين جلسه درتاريخ 4/3/89 رأس ساعت 18 در روستاي طراز کوه از دهستان پسيخان ، بخش مرکزي رشت ، تحت پوشش مرکز ترويج و خدمات جهاد کشاورزي پسيخان آغاز و در ساعت 20:30 به اتمام رسيد. اين روستا در دهستان پسيخان شهرستان رشت قرار دارد داراي230 خانوار مي باشد. از نظر کشاورزي داراي 356 هکتار زمين شاليزاري بوده و تعداد بهره برداران 200نفر مي باشد.

افراد تشکيل دهنده در کلاس 24 نفرکه متشکل از 20 نفر از کشاورزان محترم روستا، کارشناس ناظر برنج منطقه آقاي مهندس مهدي رجبي و کارشناس شبکه مراقبت سرکار خانم مهندس نسرين قلي زاده و تسهيلگر خانم مهندس مدبري و خانم مهندس مقبلان از شرکت نارنج گل گيلان حضور داشتند.

با توجه به هماهنگي هاي لازم در جلسه قبل و آماده بودن مزرعه گروهها پس از صحبت با يکديگر هر کدام نظر خود را در کرت آزمايشي به مرحله اجرا در آوردند البته حين اجراي کار بين باقي افراد پرسش و پاسخي پيرامون مسائل مختلفي به شرح ذيل صورت گرفت که عبارتند از :

ابتدا در مورد زمان و نحوه ي مناسب هوادهي خزانه صحبت شد به شرح ذيل:

گروه اول به سرگروهي آقاي علي اصغر جهاني اعلام نمودند به محض گرم شدن هوا دو طرف نايلون را برداشته تا هوا جريان پيدا کند بعد از چند روز حدود ساعت 9_10 صبح بطور کامل نايلون را برداشته تا نشاء ها آماده انتقال به زمين اصلي شوند.

گروه دوم به سرگروهي آقاي کاظم جهاني اعلام داشتند پس از اينکه نشاءها به 6_7 سانتيمتر رسيد شروع به هوادهي نموده بعد از چند روز نايلون را برداشته و زمين را آبگيري مي نمايند .

گروه سوم به سرگروهي آقاي حسين محمد پور گفتند نشاء 5_6 سانتيمتر را هوادهي نموده بعد از آن نايلون را برداشته و آبگيري مي کنند .

با توجه به جمع بندي مطالب گفته شده اکثر افراد هم عقيده و نظرها به همان صورت اعمال گرديد .

موضوع بعدي پيرامون کوددهي خزانه بود که نظرات ذيل اعلام گرديد :

1_ 5_6 کيلو کود سفيد هنگام آماده سازي براي 3 کرت در حدود 24* 80/2 .

2_ 10_12 کيلو براي 3 کرت در حدود 20*3 .

3_ 4 کيلو براي کرتي در حدود 20 متر .

پس از نظرات اعمال شده توسط کشاورزان يکي از کارشناسان اعلام داشت براي جدا نمودن راحتتر نشاء ها از کود فسفاته به صورت سرک استفاده شود.

پس از اعلام نظرات مختلف مطالب گفته شده مورد بررسي قرار گرفت : اکثر کشاورزان مخالف استفاده از کود سياه بوده و تا کنون از آن استفاده ننمودند فقط حين آماده سازي زمين اصلي برايشان کاربرد دارد و در مورد کود سفيد در خزانه اکثريت با مقدار کود کمتر از مقادير گفته شده البته با توجه به نياز زمين موافق بودند و اکثرا" براي رقم خزر از کود بيشتري استفاده مي کنند و به همان نسبت چون اکثرا" رقم هاشمي کشت مي کنند از کود کمتري استفاده شده است .

در حين صحبتها چند تن از افراد هر گروه مشغول نشاء کاري به شرح ذيل شدند :

گروه اول به سرگروهي آقاي مرتضي محمد پور نشاء?_? خال را در فاصله 20*20 و 25*25 اجرا نمودند .

گروه دوم به سرگروهي آقاي علي اصغر جهاني نشاء 4_5 خال به فاصله 18*20 اجرا نمودند.

گروه سوم به سرگروهي آقاي حسين محمد پور نشاء 3_4 خال را به فاصله 25*30 اجرا نمودند.

گروه چهارم به سرگروهي آقاي کاظم جهاني نشاء ?_? خال را در فاصله 25*25 اجرا نمودند.

پس از اتمام کار هماهنگي لازم جهت اجراي جلسه آينده صورت گرفت و کلاس رأس ساعت 20:30به اتمام رسيد.+ نوشته شده در دوشنبه 1389/03/10ساعت 10:46 توسط نسيم مقبلان | يک نظر

--------------------------------------------------------------------------------

1- محصولات ارگانيک : محصولاتي که توليد ، فرآوري ، بسته بندي ، نگهداري ، حمل و نقل و عرضه آن ها در بازار تحت استاندارد و خاص است و در توليد آنها تمام شاخص هاي مديريت استاندارد توليد ، محيط زيست ، بهداشت ، سلامت و بهره وري رعايت شده است . اين محصولات داراي کيفيت و طعم طبيعي و خوب و فاقد هيچ گونه مواد شيميايي مصنوعي و باقيمانده عناصر و فلزات و مواد مضر هستند .

2- محصولا ت سالم : محصولات فاقد يا داراي حدمجاز باقيمانده آفت کش، عناصر، فلزات وسموم وماحصل اعمال مديريت هاي خوب توليدمطابق يک سري برنامه هاي مشخصي مانندipm ، haccp ، gap، هستند . بااجراي اين برنامه ها ضمن حفظ محيط زيست و سلامت محصول ، شاخص هاي استاندارد توليد مبتني بر مديريت صحيح استفاده از نهاده ها صورت مي گيرد .

3-محصولات طبيعي : (natural products) اين محصولات عاري از بقاياي مواد شيميايي مصنوعي و حاصل توليد درمناطق طبيعي و دست نخورده (از نظر ورود تکنولوژي بيروني ) مانند مراتع ،جنگل ها ، ديمزار ها و يا مزارع مشخصي هستند که به دليل شرايط خاص اقليم و اکولوژي منطقه در طول سال ها ي مديد و به صورت سنتي ، در توليد آنها از هيچ گونه نهاده هاي شيميايي استفاده نشده است .

+ نوشته شده در شنبه 1389/03/01ساعت 11:54 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

مقاله محمد شريفي مقدم - مجري و هماهنگ‌كننده پروژه ملي ipm.ffs ايران
کشاورزي پايدار مبتني بر نظام ارگانيک


تهران - شبکه خبري کشاورزي ايران

گروه: تشکلهاي غيردولتي

کشاورزي ارگانيک، نظام زراعي است مبتني بر مديريت اکوسيستم زراعي، تمرکز بر حاصلخيزي خاک و سلامت گياه و عدم مصرف مواد شيميايي مصنوعي كه اين نظام با شرايط اجتماعي، اقتصادي منطقه‌اي و محلي سازگار است. در سطح فراتر از كشاورزي ارگانيك، کشاورزي بيوديناميک تعريف مي‌شود كه شامل ابعاد روحاني با ساختار ريتمهاي کيهاني، نيروي حياتي، کيفيت، تدارکات بيوديناميک، موجود زنده مزرعه مي‌شود.مفاهيم و اصول کشاورزي ارگانيک

مصرف فراوان انواع سموم و کودهاي شيميايي چه از لحاظ تاثير بر سلامت مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزي و غذايي و چه از لحاظ تبعات زيست محيطي از قبيل آلودگي آبهاي زيرزميني و بر هم زدن تعادل زيستي، روزبه‌روز مورد ترديد جدي قرار مي‌گيرد.

طرح مسائل جديدي همچون گياهان تغيير يافته ژنتيكي نيز به اين موارد اضافه شده‌است. امروزه افزايش آگاهي مصرف‌کنندگان به مسائل فوق و افزايش گزارشهاي منتشره در خصوص تاثيرات سو مواد فوق بر سلامتي مصرف‌کنندگان و ايجاد بيماريهاي حاد و مزمن، اشتياق مصرف‌کنندگان را به محصولات توليدشده در شرايط طبيعي و حتي‌الامکان بدون استفاده از انواع سموم و کودهاي شيميايي افزايش داده‌است.

در ابتدا چنين محصولاتي با عناوين متفاوتي که نشان از منشا طبيعي نهاده‌هاي مصرف شده در آنها داشت عرضه مي‌شدند و بازار محدودي را به خود اختصاص مي‌دادند اما با افزايش سطح آگاهيها، اين بازار رشد قابل توجهي را تجربه کرد به حدي که برنامه‌ريزان در جوامع صنعتي به منظور جلوگيري از تقلب استانداردهايي را براي توليد، عرضه و برچسب‌زني محصولات ارگانيک تدوين و ارائه کرده‌اند. بر اساس اين استانداردها، در هر کشوري با نظارت دولت نهادي غيردولتي نظارت بر اجراي استانداردها در واحدهاي توليدکننده محصولات ارگانيک را بر عهده مي‌گيرد و البته مسئوليت نظارت کلي بر عهده دولت باقي مي‌ماند. البته نظارت از سوي سازمانهاي بين‌الملي نيز پيش‌بيني شده است.

هماهنگي استانداردها چالش امروز محصولات ارگانيک

كشاورزي ارگانيک در ساده‏ترين تعريف به عنوان «كشاورزي بدون افزودن مواد شيميايي صنعتي» تعريف شده است. ماده شيميايي صنعتي، ماده‏اي است كه طي فرايندهاي شيميايي غيرطبيعي تهيه شده است. اين تعريف، ناقص و حتي نادرست است. اين تعريف بدان معنا نيست که كشاورزي ارگانيک قطعا كشاورزي بدون مواد شيميايي باشد، زيرا ما در جهاني زندگي مي‏كنيم كه در آن مواد شيميايي مصنوعي در خاك، آب و هوا وجود دارد. واژه ارگانيک مانند بسياري از واژگان انگليسي، چندين معنا دارد. معنايي كه در کشاورزي ارگانيک مدنظر است، براي مديريت تمام مزرعه به‏كار مي‏رود و بر اساس آن، مزرعه به عنوان موجود زنده درنظر گرفته مي‏شود.

مواد شيميايي صنعتي (مصنوعي) چون علف‌كشها، حشره‏كشها، قارچ‏كشها، داروهاي دامي، سوپرفسفات و اوره در كشاورزي ارگانيک به‏كار نمي‏رود. به طور کلي در مزارع ارگانيک، هيچ‏گونه ماده شيميايي مصنوعي به کار برده نمي‏شود. اين مواد در آماده‏سازي خاك، رويش گياه يا توليد نهاده‏هايي كه در تغذيه گياه، ذخيره‏سازي، فراوري و يا فروش آن دخالت دارند، به کار نمي‏روند. به‏علاوه، دامها تا حد امكان اجازه حركت آزادانه در مرتع را دارند. كشاورزي ارگانيک، حرکت رو به عقب نيست. در اين سامانه، بهترين دانش سنتي با علم جديد تركيب مي‏شود و در عين حال با ساير روشهاي نوين مديريت، سازگار است. مزارع ارگانيک همچون ديگرزمينهاي زراعي به خوبي آماده شده و نيازمند مديريت قوي، به ويژه در مورد خاك و آفات است.

با توجه به افزايش مصرف كود و آفت‏‏كشهايي که پيامد آنها زوال باروري خاك، سلامتي و آلودگي هوا، آب و غذا است، نگرانيهاي روزافزوني درباره محيط زيست جهاني ايجاد شده و مفهوم كشاورزي ارگانيک اهميت فزاينده‏اي در راستاي توسعه كشاورزي پايدار و بوم‏سازگار در سرتاسر جهان پيدا كرده است.

كشاورزي ارگانيک بر پايه استفاده از نهاده‏هاي ارگانيک طبيعي و درون مزرعه‏اي چون كود دامي تازه، كمپوست، كود سبز، كنجاله و ضايعات فرآوري مواد غذايي و همچنين كنترل زيستي آفات همراه با کمترين استفاده از مواد معدني طبيعي براي تقويت نظام زراعي - اقتصادي مزرعه و بهبود فعاليتهاي زيستي خاک استوار است. كشاورزي ارگانيک در كشورهاي گوناگون با نامهاي مختلف شناخته مي‏‏شود که 16 نام براي آن ازجمله كشاورزي بيولوژيك، كشاورزي پايدار و كشاورزي زاينده ذکر شده است.

كشاورزي بيولوژيك نامي است كه در اروپا بسيار رايج است، در حالي‏كه در آمريكا و بريتانيا عبارت كشاورزي ارگانيک را ترجيح مي‏دهند، هرچند كه مکتب ارگانيک به عبارت دقيق‏تر، فلسفه‏اي است كه شامل آموزش، هنر، تغذيه، مذهب و همچنين كشاورزي است. كشاورزي ارگانيک در كشورهاي توسعه نيافته و در حال توسعه عمدتا به علت مسائل اقتصادي و كمبود نهاده‏هاي شيميايي به طور گسترده‏اي استفاده مي‏شود، در حالي که توفيق آن در كشورهاي پيشرفته، بيشتر در واكنش به کشاورزي پر نهاده و يا كشاورزي صنعتي بوده است.

بر چسب‏گذاري محصولات ارگانيک بايد توسط يك سازمان سوم و اثبات اين امر صورت بگيرد که محصول، مطابق استانداردهايي که در سراسر جهان توسط صدها سازمان گواهي‏كننده، كشاورزان مختلف، شركتهاي تجاري، سازمانهاي غيردولتي و اخيرا دولتي شكل گرفته‏اند، توليد شده است. گواهي محصولات ارگانيک، فرايندي پيچيده است، اما تلاشهايي در راستاي هماهنگ كردن استانداردهاي گوناگون به منظور توسعه بازار محصولات ارگانيک در جريان است.

چالش فعلي در اين راه، هماهنگ‏سازي هرچه بيشتر استانداردها ضمن رعايت محدوديتها و ملاحظات منطقه‏اي و كاهش هزينه‏هاي مراحل چندگانه گواهي و اعتباردهي و تنگناهاي ورود به بازار اين محصولات است. يكي از تصورات اشتباه در مورد كشاورزي ارگانيك، آن است كه اين شيوه كشاورزي بي‌نياز از كاربرد مواد شيميايي است. چراكه ساختمان تمام موجودات زنده و غيرزنده از تركيبات شيميايي تشكيل شده است لذا كاربرد آن دسته از مواد شيميايي كه به صورت طبيعي به دست آمده‌اند (مثلا آب كه از خود طبيعت است در واقع يك نوع ماده شيميايي به حساب مي‌آيد و يا سنگ فسفات كه از معادن طبيعي استخراج مي‌شود) و يا به اصلاح مصنوعي نيستند در كشاورزي ارگانيك بلامانع است.

باورهاي غلط درباره كشاورزي ارگانيك

نبايد تصور كرد كه كشاورزي ارگانيك صرفا بر جايگزيني نهاده‌هاي آلي با مواد شيميايي بحث مي‌كند چراكه كاربرد غلط مواد آلي نيز، چه به صورت مصرف بيش از حد و چه به صورت عدم كاربرد آنها در زمان مناسب و يا تركيبي از هر دوي اين موارد به نحو قابل ملاحظه اي سبب اختلال در عمل چرخه‌هاي زيستي يا طبيعي مي‌شود.

تصور اشتباه ديگر از كشاورزي ارگانيك آن است كه برخي كشاورزي ارگانيك را نوعي برگشت به عقب و استفاده از شيوه‌هاي مرسوم سالهاي قبل از انقلاب صنعتي مي‌دانند. بلكه بلعكس، زارعين كشاورزي ارگانيك نمي‌توانند خود را از دستاوردهاي علمي 50 ساله اخير بي‌نياز بدانند. تناوب، كشت مخلوط، روشهاي مكانيكي كنترل علفهاي هرز، استفاده از ماشين‌آلات مدرن قابل استفاده در سيستمهاي ارگانيك مبارزه بيولوژيكي و تلفيقي با آفات و بيماريها، درك بهتر از همزيستي ميكوريزا، ريزوبيوم‌ها و ريزوسفر، تجديد ماده آلي و ديگر بخشهاي زنده خاك، تلفيق زراعت و دامپروري از موضوعات مورد بحث در كشاورزي ارگانيك هستند.

در سيستم كشاورزي ارگانيك، خاك به عنوان يك سيستم زنده تلقي مي‌شود كه با تقويت آن، فعاليت ميكروارگانيسمهاي مفيد نيز تقويت مي‌شود. اين ايده كه خاك يك سيستم زنده است، بخشي از يك تصور كلي است كه معتقد است بين خاك، گياه، حيوان و انسان يك ارتباط ناگسستني وجود دارد./

+ نوشته شده در شنبه 1389/03/01ساعت 11:40 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

سومين جلسه ipm/ffs
سومين جلسه :اين کلاس در تاريخ 25/2/89 در ساعت 18 در روستاي طراز کوه از دهستان پسيخان ، بخش مرکزي رشت ، تحت پوشش مرکز ترويج و خدمات جهاد کشاورزي پسيخان در مزرعه آقاي علي اصغر جهاني آغاز و در ساعت 20:30 به اتمام رسيد. اين روستا در دهستان پسيخان شهرستان رشت قرار دارد داراي230 خانوار مي باشد. از نظر کشاورزي داراي 356 هکتار زمين شاليزاري بوده و تعداد بهره برداران 200نفر مي باشد.

افراد تشکيل دهنده در کلاس 24 نفرکه متشکل از 20 نفر از کشاورزان محترم روستا، کارشناس ناظر برنج منطقه آقاي مهندس مهدي رجبي و کارشناس شبکه مراقبت سرکار خانم مهندس نسرين قلي زاده و تسهيلگر خانم مهندس مدبري و خانم مهندس مقبلان از شرکت نارنج گل گيلان حضور داشتند

در شروع کلاس پرسش و پاسخي پيرامون مسا ئل مربوط به خزانه صورت گرفت هر کدام از سرگروهها با نظر سنجي از اعضاء گروه مطلبي ارائه داده که همه مطالب گفته شده توسط خانم مهندس مقبلان نوشته شد و در انتها توسط ايشان قرائت گرديد که به ترتيب عبارتند از ( چگونگي آماده سازي بذور) :

طراز کوه 1 : اين گروه اعتقاد بر اين موضوع داشتند که اگر بذور تهيه شده مطمئن و توسط کشاورز در مکان مناسبي از مزرعه انتخاب شود براي سبک سنگين کردن آب خالص کافي بوده و نيازي به ضدعفوني ندارد چون در صورت مشاهده بيماري در مزرعه سم پاشي را انجام مي دهند .

گروه آقايان علي اصغر جهاني و حسين محمد پور توافق نظرشان را اعلام نمودند .

طراز کوه 4: اعلام داشتند که براي سبک سنگين نمودن بذور از آب نمک استفاده مي کنند و بعد از شستشو 24 ساعت در محلول آب و سم بنفش رنگ براي ضدعفوني قرار مي دهند بعد از آن 24 ساعت در آب خالص قرار داده و پس از آن اقدام به جوانه دار نمودن مي کنند .

پس از اعلام نظر ها و مطالب خوانده شده براي گروهها افراد به گفتگويي پيرامون مطالب ارائه شده پرداختند، در ابتدا در مورد اينکه پس از ضد عفوني آقاي محمد پور بذور را 24 ساعت در آب خالص قرار مي دهد اعتراض نمودند يکي از کشاورزان اعلام داشت که در کلاس هاي ترويجي آموزش ديدند که بعد از استفاده از محلول آب و نمک براي سبک سنگين نمودن بايد بذور خوب شستشو داده شود تا بذر توانايي جوانه زدن داشته باشد ولي بعد از محلول ضد عفوني نبايد شستشو داد چون اثر سم از بين مي رود. يکي ديگر از کشاورزان نيز اعلام داشت که اين کار را سال گذشته انجام د اده و به همين صورت عمل نموده و نتيجه خوبي نيز داشته و به ساير افراد نيز اين موضوع را اعلام نمود . پس از صحبت پيرامون اين موضوع در نهايت به اين نتيجه رسيدند که روش گروه 4 از همه اصولي تر و فقط در مرحله آخر از آب خالص استفاده نمي کنند ، بعد از اين مسئله، خيلي مختصر در مورد مکان مناسب براي خزانه گيري نظر سنجي صورت گرفت که به ترتيب عبارتند از :

1_ جايي از زمين که طي سالها نتيجه بهتري براي محصول داده باشد . 2_ خاک مقوي باشد 3_ زهکش مناسبي داشته باشد و آبگير نباشد. 4_ جهت آن به سمتي باشد که آفتاب بيشتري دريافت و از وزش باد در امان باشد(شمالي جنوبي) 5_ کنار زمين اصلي باشد. 6_ مشکلي از نظر علف هرز نداشته باشد .

موارد گفته شده همه ثبت گرديد.

در عين حال که گفتگويي بين کشاورزان صورت مي گرفت 2 تن از کشاورزان مشغول کرت بندي مزرعه شدند ، هر کرت به مساحت 75 متر مربع ( 15*5) ، در مجموع 300 متر مربع از مزرعه جزء سايت مي باشد .

براي جلسه آينده هماهنگي لازم صورت گرفت که همگي در ساعت مشخصي براي نشاء کاري در همين مکان آماده باشند. اين جلسه در ساعت 20:30 به اتمام رسيد

+ نوشته شده در دوشنبه 1389/02/27ساعت 11:42 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

نصب تابلو شناسايي پروژهدر اين مرحله تابلوي شتاسايي طرح در محل زمين اجرا (زمين آقاي جهاني )نصب گرديد

+ نوشته شده در چهارشنبه 1389/02/15ساعت 11:19 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

جلسه دوم پروه مدرسه در مزرعه (ipm/ffs)
دومين جلسه :

اين جلسه درتاريخ 5/2/89 رأس ساعت 18 در روستاي طراز کوه از دهستان پسيخان ، بخش مرکزي رشت ، تحت پوشش مرکز ترويج و خدمات جهاد کشاورزي پسيخان آغاز و در ساعت 20:30 به اتمام رسيد.اين روستا در دهستان پسيخان شهرستان رشت قرار دارد داراي230 خانوار مي باشد. از نظر کشاورزي داراي 356 هکتار زمين شاليزاري بوده و تعداد بهره برداران 200نفر مي باشد.

افراد تشکيل دهنده در کلاس 24 نفرکه متشکل از 20 نفر از کشاورزان محترم روستا، کارشناس ناظر برنج منطقه آقاي مهندس مهدي رجبي و کارشناس شبکه مراقبت سرکار خانم مهندس نسرين قلي زاده و تسهيلگر خانم مهندس مدبري وخانم مهندس مقبلان از شرکت نارنج گل گيلان حضور داشتند.

اعضاي شرکت نارنج گل گيلان بهمراه کشاورزاني که تمايل به اجراي طرح داشتند در مزرعه آقاي علي اصغر جهاني گرد هم آمدند. با توافق نظر، اعضاء به چهار گروه پنج نفره به شرح ذيل با نامهاي طراز کوه 1به سرگروهي آقاي کاظم جهاني طرازکوهي ، طراز کوه 2 به سرگروهي آقاي حسين محمد پور طراز کوهي ، طراز کوه 3 به سرگروهي آقاي علي اصغر جهاني، طراز کوه 4 به سرگروهي آقاي مرتضي محمد پور طراز کوهي ،تقسيم گرديدند. بعد از گروه بندي ، مختصري راجع به نحوه کار توضيحاتي داده شد. ، براي آشنايي گروه پرسش وپاسخي پيرامون چگونگي انتخاب بذر مناسب صورت گرفت که مطالب ارائه شده عبارتند از :

1_ بذر خالص باشد. 2_ درشت و پرباشد. 3_ خرد شده نداشته باشد. 4_ از بهترين نقطه زمين انتخاب شود. 5_ بذر انتخاب شده توسط کشاورز بيشتر از يکسال نگهداري نشود.

مطالب مشابه يادداشت نگرديد.

بعد از اين صحبتها از چند خزانه بازديد بعمل آمد و پس از آن همان طور که در جلسه اول تصميم گرفته شد زمين آقاي جهاني به عنوان سايت انتخاب گرديد.. که در ادامه جد.ل گروهبندي ادائه رديده:

نام گروه
نام سرگروه
نام و نام خانوادگي

طرازکوه1
کاظم جهاني طرازکوهي
1. کاظم جهاني طرازکوهي

2. مهرداد پوربرارپس ويشه

3. فاطمه پورعلي

4. ماريا خباز

5. رقيه پورعلي

طرازکوه2
حسين محمدپور طرازکوهي
1. علي بردبارسندي

2. محسن همتي

3. حسين محمدپورطرازکوهي

4. اسماعيل حسين زاده

5. مريم سليماني

طرازکوه3
علي اصغر جهاني
1. علي اصغر جهاني

2. معصومه قرباني

3. رعنا دليري

4. مدينه پوز نوروز

5. فريدون عطايي

طرازکوه4
مرتضي محمدپور طرازکوهي
1. مرتضي محمدپور طرازکوهي

2. فاطمه جهاني

3. زهرا جهاني

4. مکرم محمد پور

5. نازعلي غلامي

+ نوشته شده در چهارشنبه 1389/02/08ساعت 10:10 توسط نسيم مقبلان | نظر بدهيد

--------------------------------------------------------------------------------

تاريخچه و جلسه اول طرح مدرسه در مزرعه(ipm/ffs)
تاريخچه مدرسه در مزرعه (f.f.s) :

مفهوم مدرسه در مزرعه در اواخر دهه 1980 ميلادي، اولين بار از کشور اندونزي شروع شد. زماني که استفاده از سموم شيميايي آفت کش بطور معمول در محصول برنج به عنوان مهمترين محصول غذايي اين کشور مورد استفاده قرار گرقت، موجب بروز مشکلات جديد در شاليزارها و از بين رفتن دشمنان طبيعي آفات و طغيان آفت خطرناک زنجره قهوه اي گرديد و توليد برنج به مخاطره افتاد.

در چنين وضعيتي، نتايج تحقيقات به دولت اندونزي نشان داد که مصرف بيش از حد سموم شيميايي آفت کش مهمترين عامل در به وجود آمدن اين وضعيت شده، و لازم است تا مديريت تلفيقي آفات براي بهبود وضعيت بکارگرفته شود. دولت اندونزي اقداماتي را به عمل آورد تا مديريت تلفيقي آفات را توسعه دهد. اين اقدامات شامل حذف يارانه سموم، ممنوعيت تعداد 56 نوع آفت کش مورد استفاده براي بکارگيري مديريت تلفيقي آفات بود.

چند سال بعد، کشورهاي زيادي در قاره آسيا رويکرد مدرسه در مزرعه را براي محصول برنج و ساير محصولات تطبيق دادند. سازمان خواربار کشاورزي ملل متحد براي انجام اين اقدام حمايت خود را شروع کرد. نتايج به حدي موفقيت آميز بود که در اواخر دهه 1990 ميلادي، رويکرد مدرسه در مزرعه توسط کشورهاي آفريقايي، آمريکاي لاتين و اروپاي شرقي به کار گرفته شد.

بديهي است که هر کشوري بايد اين الگو را براساس ساختارهاي اجتماعي _ اجتماعي و شرايط فرهنگي خود تطبيق دهد، اما اساس تفکر در کليه کشورها مشابه است.

مدرسه در مزرعه در داخل روستايي که کشاورزان کار و زندگي مي کنند، سازماندهي مي شود و اين امکان را بوجود مي آورد که کشاورزان بتوانند بطور مستمر يکديگر را ملاقات کنند و فنون جديد را در مديريت تلفيقي آفات با توجه به شرايط محلي آزمايش کنند.

مدرسه در مزرعه متکي بر مزرعه است و براي يک فصل زراعي يعني از بذر پاشي و نشاکاري تا زمان برداشت براي محصول زراعي و از اولين فعاليت بهار تا زمان برداشت محصول براي محصولات باغي به طول مي انجامد.

در طول فصل زراعي، گروه کاري مدرسه در مزرعه بطور مستمر يکديگر را ملاقات مي کنند، بسته به نوع محصول و شرايط مزرعه اين ملاقات ها ممکن است هفته اي يک مرتبه و يا هر ماه 2 تا سه بار باشد.

تحقيقات در مزرعه و يا گلخانه يکي از کشاورزان که در اختيار گروه قرار داده شده است، انجام مي شود. اين مزرعه محلي است گروه کشاورزان يکديگر را بطور منظم ملاقات مي کنند. اين مزارع و يا قطعات تحقيقاتي، بطور مستمر توسط شرکت کنندگان مورد بازديد قرار مي گيرد، وضعيت مزرعه تجزيه و تحليل مي شود و در مورد راهکار مناسب مديريت در زمان و محل مطلوب تصميم گکيري مي شود. قطعات تحقيقاتي با مزارع مديريت تلفيقي آفات و شيوه متعارف کشاورزان مورد مقايسه قرار مي گيرد. اطلاعات اقتصادي و اکولوژيکي در طول فصل زراعي جمع آوري مي شود و در پايان فصل زراعي ارزيابي جامع توسط گروه کاري مدرسه در مزرعه صورت مي پذيرد.

اصول مديريت تلفيقي آفات و برنامه مستمر ملاقات در مدرسه در مزرعه:

1_ حفظ سلامت محصول.

2_ مشاهده و نظارت مستمر.

3_ حفاظت از دشمنان طبيعي آفات.

4_ کسب مهارت توسط کشاورزان به عنوان تصميم گيرندگان در مزارع خودشان.

5_ تجزيه و تحليل کشت بوم زراعي.
اين جلسه درتاريخ 23/1/89 رأس ساعت 18 در روستاي طراز کوه از دهستان پسيخان ، بخش مرکزي رشت ، تحت پوشش مرکز ترويج و خدمات جهاد کشاورزي پسيخان آغاز و در ساعت 20:30 به اتمام رسيد.افراد تشکيل دهنده در کلاس 24 نفرکه متشکل از 20 نفر از کشاورزان محترم روستا، کارشناس ناظر برنج منطقه آقاي مهندس مهدي رجبي و کارشناس شبکه مراقبت سرکار خانم مهندس نسرين قلي زاده و تسهيلگر خانم مهندس مدبري و خانم مهندس مقبلان از شرکت نارنج گل گيلان حضور داشتند

اولين جلسه با همکاري حضور محترم جناب آقاي اسدي پرور و شوراي روستا آقايان ناز علي غلامي و مرتضي محمد پور بهمراه کشاورزان منطقه در دفتر شوراي روستا برگزار گرديد . در ابتدا پيرامون طرح مذکور ، هدف از اجرا ، چگونگي اجرا ، محل اجرا ، تعداد جلسات و نوع همکاري متقابل کشاورزان و ... صحبت شد پس از آن پرسش و پاسخي در مورد مشکلات کشاورزان در اين روستا صورت گرفت سپس خانم مهندس مقبلان از عوارض مصرف بيش از حد سموم گفتند که چه اثرات خطرناکي روي محيط زيست بر جاي مي گذارد، سپس جمع بندي از مطالب گفته شده توسط خود کشاورزان صورت گرفت و تصميم بر اين شد جلسه بعد در مزرعه آقاي علي اصغر جهاني جهت اجراي طرح براي ارائه مشکلات خودشان و شناخت بهترين راهکار گرد هم آيند
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ابراهيم محمدي طرازکوهي ایمیل : emtarazkooh@yahoo.com زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

خيلي خوشحالم که بالاخره وقتي اسم طرازکوه رو توي google ميزنيم يکي از چيزهايي که بعد از فعاليتها و سايتهاي دکتر حسن شريفي طرازکوهي مي‌بينيم اين فعاليت علمي و مهاريتي هست که باعث سطح ارتقاء دانش ، تجربه و در نهايت سطح رفاه زندگي خويشان، اقوام و هم محلي‌هاي عزيزم خواهد شد .
اميدوارم هر روز پروژه و اتفاقات جالبي از اين قبيل رو داشته باشيم و هر روز طرازکوه همينطور که اسمش هست سربلندتر و سرافرازتر از قبل در اين کره‌ي خاکي برخشه:)

نام : ابراهيم محمدي طرازکوهي ایمیل : emtarazkooh@yahoo.com زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

ضمن تشکر از مسئوليني که اين تمهيدات رو فراهم کردن، پيشنهاد ميکنم که به طرازکوه و طرازکوهي بيشتر بهاء بدين چراکه با نيروي جوان، بضاعت و شرايطي که داره از پتانسيل بسيار بالايي براي دسترسي به بهره‌وري بالا و الگو شدن براي ساير مراکز کشاورزي، برخورداره . منتهي نکته‌ي مهم اينجاست که يک مديريت فعال، پويا، کارآمد و دلسوز نياز داره تا بتونه با شناسايي اين عوامل، برنامه‌ريزي و هماهنگي بين اونها اين نهره‌هايي که در جاي‌جاي اين خاک جاريست رو يکپارچه کنه و با شدت و قدرتي مثل سفيد رود بتونه خودشو به خزر موفقيت برسونه .
به اميد اون روزهاي سبز و قشنگ


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com