برنج
امروز شنبه 16/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
چهار شنبه / /

خسارت کرم ساقه خوار برنج معني دار نيست


با وجود بومي شدن کرم ساقه خوار برنج در مزارع کشور، شرايط آب و هوايي امسال باعث طغيان اين آفت شد. اما عملکرد محصول برنج بالاتر از آن است که اين آفت بخواهد خسارت زيادي بزند

رييس موسسه تحقيقات برنج کشور در گفتگو با خبرنگار ايانا با اعلام اين مطلب گفت: حدود 40 سالي است که کرم ساقه خوار برنج از طريق مصنوعي از کشورهاي بيگانه به کشورمان آورده شده است.

دکتر عباس شهدي کومله افزود: محصول برنج در ايران به عنوان محصولي استراتژيک و سوق الجيشي محسوب مي شود که هميشه براي ضربه زدن به اين محصول و ايجاد وابستگي به ساير کشورها از حربه هاي مختلف استفاده مي شود.

وي خاطرنشان کرد: طغيان کرم ساقه خوار برنج به گونه اي نبوده است که بخواهد ايجاد نگراني کند.شرايط اقليمي حمله آفات به مزارع را باعث شد

شهدي تصريح کرد: با پشت سر گذاشتن سالي خشک و وجود گرماي بالاي هوا در سال جاري به طور قطع پيش بيني افزايش آفات کشاورزي مي شد.

وي ادامه داد: آفت کرم ساقه خوار در ساقه برنج همچنان وجود داشته است و فعاليت خود را به آرامي انجام مي داد. اما امسال با گرماي شديد هوا اين آفت به خواب تابستانه رفته و فعاليت آن کند شده بود. اما در طي چند هفته گذشته که شرايط آب و هوايي متناسب تر شد، اين آفات از خواب بيدار شده و شروع به تغذيه از ساقه هاي برنج کردند.

رييس موسسه تحقيقات برنج کشور تاکيد کرد: به دليل آنکه شاليکاران با چشم قادر به ديدن اين آفات در مزارع خود شده اند، وحشت کرده و خبر از طغيان آفت کرم ساقه خوار برنج در مزارع کردند.

شهدي يادآور شد: با وجود افزايش عملکرد در سال جاري نسبت به سال گذشته آنچه که درباره کرم ساقه خوار برنج گفته مي شود و خسارتي که ايجاد کرده، معني دار نبوده است.

وي اظهار داشت: شاليکاران کشورمان به خوبي مي دانند که بايد در چه مواقعي از سم استفاده شود و مديريت صحيح مزارع برنج را نيز آموزش ديده اند. بنابراين هيچ نگراني براي خسارت اين آفت وجود ندارد./خبرنگار: مژگان ستار

اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com