برنج
امروز شنبه 16/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
شنبه / /

حذف و تعليق 102 آفت كش پرخطر از فهرست سموم مجاز كشور


رييس سازمان حفظ نباتات گفت: حدود 102 قلم آفت كش با خطر زياد از فهرست سموم مجاز كشور حذف يا معلق شده كه از اين مجموع 80 قلم حذف و 22 قلم معلق شده است.

'آقارضا فتوحي' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، افزود: در زمان حاضر 265 قلم آفت كش شامل گروه سموم با خطر زياد، خطرمتوسط و كم خطر در كشور به ثبت رسيده كه اين سموم بترتيب 9، 27 و 64 درصد مجموع سموم ثبت شده در كشور را تشكيل مي‌دهند.
وي ادامه داد: طي سه سال اخير ورود، توليد و مصرف پنج سم پرخطر شامل سموم آندوسولفان، سوين، آلاكلر، گوزاتيون و آميتراز طي يك برنامه زمانبندي شده حذف شده است.
رييس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: بديهي است با اين اقدام سالانه از ورود بيش از سه هزار تن سم پرخطر به كشور ممانعت بعمل آمد.
به گفته فتوحي بيماري‌ها، آفات و علف‌هاي هرز همواره در طول تاريخ بعنوان رقيبي سرسخت در عرصه كشاورزي محصولات توليدي انسان‌ها را مورد هجوم قرار داده بطوري كه كوچكترين غفلت كشاورز مي‌تواند شرايطي ايجاد كند تا صد درصد محصول از بين برود.
وي افزود: كنترل عوامل زيان آور گياهي در مراحل مختلف كاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت باعث جلوگيري از دست‌كم 30 درصد خسارت به محصولات كشاورزي مي‌شود.
رييس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: كنترل آفت‌هاي نباتي از مهمترين اهداف و سياست‌هاي اين سازمان است اما در اجراي اين امر انجام روش‌هاي مبارزه غيرشيميايي و استفاده از سموم كم خطر و كم مصرف و همچنين حذف سموم پرخطر در اولويت قرار دارد.
فتوحي تصريح كرد كه استفاده از سموم كم خطر علاوه بر توليد محصولاتي سالم و بدون باقي‌مانده سموم به ايمن سازي محيط زيست نيز كمك مي‌كند.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : سعيد ایمیل : sadss2013@yahoo.com زمان ارسال :
یکشنبه / /
فعال :

لطفا ليست سموم پر خطر يا ممنوعه را بگيد


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com