برنج
امروز شنبه 16/12/1399
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
یکشنبه / /

مگس خزانه مهم‌ترين آفت برنج در خزانه است


مگس خزانه مهم‌ترين آفت برنج در خزانه است

به گزارش خبرگزاري فارس از تالش، اشكان شيركوهي پيش از ظهر امروز در حاشيه بازديد از خزانه‌هاي برنج اين شهرستان در منطقه كشلي گفت: مگس خزانه مهم‌ترين آفت برنج در خزانه است و در برخي از سال‌ها موجب از بين رفتن بسياري از خزانه‌ها شده و منجر به تجديد كشت مي‌شود.
وي با اشاره به مشخصات ظاهري اين حشره گفت: حشره بالغ داراي سر عريض و چشم‌هاي كوچك و به رنگ قهوه‌اي تيره است.
كارشناس زراعت برنج ادامه داد: شكل لاروها تقريباً استوانه‌اي و شفيره به رنگ قهوه‌اي و صفحه پشتي قفس سينه داراي لبه مشخص است كه در هنگام خروج حشره بالغ شكاف برداشته و باز مي‌شوند.
وي با بيان اينكه علائم خسارت عمدتا در خزانه و به صورت زردي و سپس پوسيدگي گياه ظاهر مي‌شود، افزود: در مناطق شمالي فعاليت لاروها در خزانه‌ها از اوايل تا اواسط ارديبهشت ماه آغاز شده و پس از انتقال به بستر اصلي فعاليت در مزارع اصلي آغاز مي‌شود.
شيركوهي با اشاره به نحوه خسارت ناشي از آفت مگس گفت: لاروهاي مگس به ريشه گياهچه‌ها حمله مي‌كنند و با تغذيه از آنها موجب زردي و پژمردگي آنها شده و پس از تكميل رشد در همان جا به شفيره تبديل مي‌شوند.
وي خاطرنشان كرد: اگر خزانه در زير‌پوشش‌هاي پلاستيكي با دقت و نظارت علمي و تجربي تهيه شود، مسئله‌اي به نام مگس خزانه در كار نخواهد بود.
كارشناس علوم كشاوري گيلان در ادامه با اشاره به آفت كرم ساقه‌خوار برنج اظهار داشت: كرم ساقه‌خوار پوسيدگي ساقه برنج را تا سه برابر افزايش مي‌دهد.
وي ادامه داد: شيوع بيماري پوسيدگي دو تا سه بار در مزارعي كه مورد حمله كرم ساقه‌خوار قرار مي‌گيرند نسبت به مزارع ديگر بيشتر گزارش مي‌شود و پوسيدگي ساقه پس از حمله كرم ساقه‌خوار و حشراتي كه در ساقه زخم ايجاد مي‌كنند، شدت بيشتري مي‌يابد.
شيركوهي پوسيدگي ساقه برنج را از بيماري‌هاي قارچي مهم دانست و تصريح كرد: اين بيماري در اغلب مناطق برنجكاري اتفاق مي‌افتد و در حال حاضر در كشور در بيشتر مناطق گيلان پراكنده است.
به گفته وي، اين بيماري در حرارت 28 درجه سانتيگراد و باران‌هاي شديد فعاليت زيادي دارد و مي‌تواند خسارت قابل توجهي به ارقام حساس وارد كند و كاهش محصول در اثر بيماري از 10 تا 50 درصد متغير است.
كارشناس علوم كشاورزي گيلان بيان داشت: اگر كود پتاس به همراه ازت و فسفر در شاليزارها مصرف شود سطح بيماري را پايين نگه مي‌دارد اما فسفر و ازت به تنهايي موجب افزايش بيماري شده و پوسيدگي ساقه در ارقامي از برنج كه به طور طبيعي در اثر خوابيدن آسيب مي‌بينند خسارت بيشتري وارد مي‌كند.
وي تصريح كرد: زهكشي زمين و خشك كردن مزرعه تا حدي كه زمين ترك بردارد و سپس انجام آبياري در بسياري از موارد در كاهش اثر بيماري موثر بوده است اگر چه به افزايش محصول كمك نمي‌كند.
شيركوهي با تاكيد بر لزوم استفاده از سموم و كودهاي كشاورزي خاطرنشان كرد: استفاده بي‌رويه از كود و سموم خطري بزرگ براي مزرعه است.
وي آزمايش خاك قبل از آغاز عمليات كشت برنج را عاملي مهم براي ميزان استفاده از كودهاي كشاورزي عنوان كرد.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com