برنج
امروز چهار شنبه 17/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
یکشنبه / /

تجليل از دکتر شهبازي پدر علم ترويج کشاورزي ايران


آيين بزرگداشت پدر علم ترويج کشاورزي ايران در زادگاهش نهاوند برگزار مي شود

گزارش ايانا، دبير ستاد بزرگداشت مفاخر نهاوند با اشاره به سوابق 55 ساله دکتر اسماعيل شهبازي در زمينه ترويج کشاورزي و توسعه و آباداني روستاها گفت: در راستاي نکوداشت و تکريم بزرگان و مفاخر شهرستان نهاوند، دومين آيين بزرگداشت روز پنج شنبه پنجم خردادماه 90 در نهاوند برگزار مي شود.

توکل دارايي افزود: اولين آيين بزرگداشت اين استاد که با پيشنهاد نماينده شهرستان و به رياست وي و با حضور گروهي از علاقمندان فرهنگ و تاريخ اين منطقه آبان ماه 88 برپا شد، به تکريم چهره نامدار تاريخ ايران، استاد دکتر عزيزالله بيات اختصاص يافت.

وي درباره اهداف اين ستاد خاطرنشان کرد: تحکيم هويت تاريخي و ملي و شناسايي و معرفي نقش بزرگان برآمده از اين منطقه باستاني در تاريخ و تمدن ايران و تکريم و پاسداشت خدمات علمي دانشمندان معاصر و چهره هاي ماندگار توسعه و پيشرفت که در شهرستان و کشور اثرگذار بوده اند، جزو اهداف اين بزرگداشت است.

دبير ستاد مفاخر نهاوند، همکاري ادارات شهرستان از جمله فرمانداري، جهاد کشاورزي، فرهنگ و ارشاد اسلامي، انجمن سينماي جوانان، آموزش و پرورش و دانشگاهها را در برگزاري با شکوه اين آيين، مثبت و موثر ارزيابي کرد و ادامه داد: جهاد کشاورزي نهاوند با هدف تکريم از يک چهره معروف و مشهور دانش کشاورزي که براي توسعه روستايي ايران زحمات زيادي کشيده، با مساعدت سازمان جهاد کشاورزي همدان، جزو بانيان اصلي اين بزرگداشت است.

دارايي درباره سوابق عملکرد اسماعيل شهبازي نيز تصريح کرد: جناب استاد شهبازي که اين روزها هفتاد و پنجمين سال بهار زندگي اش را به پايان رسانده پس از گرفتن ديپلم کشاورزي از دانش سراي کشاورزي مامازن ورامين در سال 1335، فوق ديپلم فني ترويج کشاورزي را در شهريور 1339 از دانشگاه آمريکايي بيروت کسب کرده و سپس سالها بعد همين دانشگاه تا شهريورماه 1350 در رشته هاي ليسانس مهندسي کشاورزي و فوق ليسانس ترويج فارغ التحصيل شده است.

گفتني است، کسب درجه دکتراي کشاورزي در آموزش ترويج و توسعه نيز در شهريور 1357 از دانشگاه ملي پلي تکنيک تولوز فرانسه جزو تحصيلات وي است.

وي درباره سابقه کاري اين استاد يادآور شد: کار آموزشي دوره نظري ترويج در زمستان 1335، مروج کشاورزي در بخش خزل، حومه نهاوند و هرسين کرمانشاه، معاونت دفتر تمرکز تحقيقات وزارت کشاورزي، مديرکلي سازمان ترويج کشاورزي ايران در سال 58، رييس سازمان آموزش کشاورزي در سال 63 و عضويت در هيات علمي آموزش ترويج و توسعه سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج کشاورزي (تات) منتخبي از فعاليتهاي علمي و اجرايي اين استاد گرانقدر است که در فرصتهاي ديگر و در آيين بزرگداشت درباره آنها صحبت خواهد شد.

دبير ستاد بزرگداشت مفاخر نهاوند سوابق آموزشي و پژوهشي اين استاد دانشگاه را اين گونه برشمرد: استاد مدعو در دانشگاههاي شيراز، تهران، کرج، همدان، اروميه، علامه طباطبايي تهران، شهيد بهشتي و نيز پژوهشهاي علمي و سوابق تاليف، ترجمه و مسئوليتهاي مطبوعاتي تخصصي، ايشان را در صدر تخصص علم ترويج و توسعه و آباداني روستاهاي کشور قرار داده و در بسياري از مجامع فني و تخصصي مانند شوراي عالي تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي کشور، شوراي انتشارات تات و سازمان ترويج کشاورزي، مجامع آموزش و پرورش همگاني و آموزش عالي کشاورزي نيز عضويت داشته است.

وي عضو وابسته به گروه علوم کشاورزي فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي و هم اکنون استاد مدعو شاخه اقتصاد، ترويج و آموزش کشاورزي ايران، عضويت در هيات موسس انجمن اقتصاد کشاورزي ايران و موسسه آموزشي عالي آباداني روستاها در کارنامه مجاهدت علمي ايشان ثبت شده است.

دارايي، انتشار 14 کتاب تاليفي و چهار کتاب ترجمه که همه در جهت ترويج کشاورزي و خدمت به توسعه روستاها بوده را جزو افتخارات علمي اين دانشمند نهاوندي ذکر کرد و گفت: کتابهايي چون روستازادگان دانشمند، جنبش چارپايان، توسعه و ترويج روستاها، برنامه ريزي براي ترويج و توسعه روشهاي نوين در روستاها، فرهنگ کشاورزي و منابع طبيعي، ستارگان آسمان روستا، مديريت امور مزرعه و مرجع ترويج کشاورزي از تاليفات اين شخصيت ملي در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

وي در پايان اظهار اميدواري کرد، تکريم و بزرگداشت چهره هاي ارزشمند علم و دانايي و خادمان ملک و ملت مورد پشتيباني ادارات و نهادهاي علمي، فرهنگي و اجرايي قرار گيرد./


اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com