برنج
امروز چهار شنبه 17/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
دو شنبه / /

مديريت گرما راه حل توليد برنج مرغوب در خوزستان


محقق گياه برنج و مدرس دانشگاه گيلان بر مديريت گرما به عنوان تنها راه حل توليد برنج مرغوب در خوزستان تأكيد كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز، عبدالعلي گيلاني ظهر امروز در جلسه خبري پيرامون انتقال يافته‌هاي برنج كه در محل سالن مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي خوزستان تشكيل شد بر مديريت گرما به عنوان تنها راه حل توليد برنج باكيفيت و مرغوب در خوزستان تأكيد كرد.
وي به اثرات گرما بر توليد برنج بدون مديري گرماي هوا اشاره كرد و افزود: غير يكنواختي در پر شدن خوشه برنج، عدم يكنواختي در رسيدن خوشه‌ها، سفيد شدن نوك خوشه‌ها بر اثر گرماي زياد از جمله اين موارد هستند.
گيلاني به سفيدك و آثار گچ مانند روي بعضي از انواع برنج اشاره كرد و اظهار داشت: اين آثار به سبب گرماي زياد هوا و با كاهش فواصل بين مولكولي روي دانه برنج ايجاد مي‌شود.
اين مقام مسئول به عناوين انتقال يافته‌ها‌ي برنج اشاره كرد و گفت: نقش آب شور و ارقام برنج متحمل به شوري در توليد برنج استان خوزستان و نقش سيستم‌هاي مختلف كاشت در ميزان آب مصرفي ارقام برنج در خوزستان از جمله يافته‌هاي انتقال برنج است.
اين محقق برنج دانشگاه گيلان يافته در تشريح نقش آب شور و ارقام برنج متحمل به شوري در توليد برنج استان خوزستان گفت: با توجه به دماي بالاي محيط در طي فصل رشد برنج، استفاده از روش آبياري غرقابي مستقيم( ورود و خروج آب از كرت‌ها) به منظور كاهش دماي آب پاي بوته امري اجتناب‌پذير است، اما به كارگيري آن منجر به تلفات زياد آب به صورت زهآب مي‌شود.
گيلاني افزود: دستيابي به ارقام متحمل به شوري مي‌تواند يكي از راهكارهاي مناسب براي استفاده مجدد از آب غيرمتعارف در توليد برنج باشد و نتايج بررسي‌هاي دو ساله نشان داد كه برخي ارقام متحمل به شوري با متوسط توليد 5.5 تن در هكتار مي‌توانند به روش (نشايي) در استان كشت شوند.
مدرس گياه برنج در دانشگاه گيلان به نقش سيستم‌هاي مختلف كاشت در ميزان آب مصرفي ارقام برنج در خوزستان اشاره كرد و اظهار داشت: برنج يكي از مهم‌ترين محصولات تابستانه در خوزستان است و عمدتاً به دو صورت (نشايي و مستقيم) كشت مي‌شود، اما از يك دهه گذشته مطالعاتي در رابطه با كاهش مصرف آب از طريق تغيير در شيوه كاشت و استفاده از روش خشكه‌كاري صورت گرفته است.
وي افزود: با توجه به نتايج و تفاوت قابل ملاحظه بين سه شيوه كاشت از لحاظ فرآيند تهيه زمين و مديريت آبياري در طول دوره رشد به خصوص در مراحل اوليه و استقرار بوته و نشا‌ها در زمين اصلي به ترتيب اولويت، شيوه‌هاي خشكه‌‌كاري، مستقيم (با استفاده از بذر جوانه‌دار) و نشايي با هدف كاهش و مصرف بهينه آب در زراعت برنج استان خوزستان قابل توصيه است.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : منصور جنادله ایمیل : mansoo.janadele@yahoo.com زمان ارسال :
دو شنبه / /
فعال :

سلام
به نظرم بهترين راه کاهش مصرف آب کشت نشايي است چونکه گياه رشد کرده به زمين منتقل ميشود اما در خشکه کاري گياه تا به اندازه گياه آماده نشايي برسد حداقل يک ماه آبياري لازم دارد


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com