برنج
امروز چهار شنبه 17/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
پنج شنبه / /

کشاورزان کاه و کلش برنج مزارع را نسوزانند


رييس پارک علم و فناوري گيلان گفت: کارخانه توليد سندويچ پنل با استفاده از پسماندهاي محصول برنج در هفته دولت در صومعه سرا به طور رسمي افتتاح مي شود

مجيد متقي طلب گفت: همزمان با فصل برداشت برنج، کشاورزان گيلاني بايد بدانند که اين ويژگي در ساقه برنج وجود دارد که قابل تبديل به محصولات جديد است و امکان افزايش درآمد براي اين قشر زحمتکش از اين طريق وجود خواهد داشت.

رييس پارک علم و فناوري گيلان گفت: اين محصولات در حال حاضر در يک کارخانه که در استان وجود دارد، توليد مي شوند که در صنايع ساختماني قابل استفاده هستند.

وي اظهار داشت: کارخانه صومعه سرا به دنبال گذر از مرحله توليد آزمايشگاهي خود، امسال در هفته دولت به طور رسمي افتتاح خواهد شد و قابل توليد انبوه است. در اين کارخانه انواع سندويچ پنل جهت کاربرد در ديوارهاي جداکننده و يا سقف منازل با استفاده از پسماندهاي محصول برنج، توليد مي شود.

رييس پارک علم و فناوري گيلان تصريح کرد: از کاه برنج پس از فرآوري مي توان براي تامين سوخت نيروگاه ها و توليد مصالح ساختماني به ويژه بتون و ورق هاي فشرده، ديواره هاي فشرده ضـدآتش، تخته فيبـر سيماني نيز بهره گرفت.

متقي طلب ادامه داد: فرهنگ سازي بهره مندي از پسماندهاي محصول برنج به جاي سوزاندن آنها، نيازمند همت و همکاري نهادها و دستگاه هاي مختلفي از جمله جهاد کشاورزي، تعاوني ها و دهياران است و لازم است که اين فرهنگ در بين کشاورزان جايگزين سوزاندن کاه و پسماندهاي محصول برنج شود زيرا هم از آلودگي زيست محيطي کاسته مي شود و همچنين منبع درآمدي براي کشاورزان خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه در سالهاي گذشته توليد خمير کاغذ از ساقه برنج نيز براي نخستين بار در کشور در استان گيلان صورت گرفته گفت: هم اکنون در سه کارخانه بزرگ در استانهاي گيلان، مازندران و خوزستان هر سال 125هزار تن خمير کاغذ از درخت و کاغذهاي باطله توليد مي شود در حالي که با بهره گيري از 30 درصد کاه توليدي کشور، مي توان 600 هزار تن خمير کاغذ توليد کرد.

متقي طلب عنوان کرد: توليد خمير کاغذ از کاه علاوه بر جلوگيري از قطع درختان و سوزاندن کاه پس از برداشت برنج و حفظ محيط زيست از خروج ارز از کشور براي خريد چوب و واردات مواد اوليه و توليد سلولز جلوگيري مي کند.

شايان ذکر است کارشناسان محيط زيست ضمن هشدار نسبت به عواقب بد زيست محيطي سوزاندن کاه و کلش، کاه و کلش را سرمايه‌هايي مي‌دانند که بخوبي مي‌توان از آنها استفاده کرد
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : متقاضي ایمیل : ? زمان ارسال :
سه شنبه / /
فعال :

لطفا منبعي براي نحوه تهيه کاغذ از کاه و کلش برنج هم معرفي کنيد.

نام : اويشن پورمحمدي ایمیل : avin5980@yahoo.com زمان ارسال :
پنج شنبه / /
فعال :

با سلام و احترام
لطفا" ادرس و شماره تماس كارخانه صومعه سرا كه توليد كننده انواع سندويچ پنل جهت کاربرد در ديوارهاي جداکننده و يا سقف منازل با استفاده از پسماندهاي محصول برنج، مي باشد را با توجه به خبر درج شده در سايتتانبا منبع: ( http://www.shomalema.com/archives/2011/08/post-375.php) را در اختيارم بگذاريد.
با تشكر


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com