برنج
امروز چهار شنبه 17/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
سه شنبه / /

قاچاق 50 محصول تراريخته به کشور/ تهديد ژنتيکي براي ايران


وي با تاکيد بر اينکه اين آيين نامه تکاليف قانوني هر يک از دستگاه هاي مرتبط را تعيين کرده است، خاطر نشان کرد: با تصويب اين آيين نامه در واردات اين محصولات انضباط لازم اعمال مي شود.

رئيس سازمان محيط زيست با تاکيد بر اينکه 50 نوع محصول تراريخت بدون نظارت و کنترل و به صورت قاچاق وارد کشور مي شوند، گفت: اين محصولات بدون نمونه گيري و از مجاري غير قانوني وارد کشور مي شوند.

محمدجواد محمدي زاده در گفتگو با مهر، به اقدامات شوراي ايمني زيستي در اين زمينه اشاره کرد و افزود: شوراي ايمني زيستي با برگزاري جلسات منظم توانست چندين آيين نامه مورد نياز را تهيه و مصوب کند.

رئيس سازمان محيط زيست اظهار داشت: در اين آيين نامه ها تکاليف دستگاه هاي مختلف چون وزارت جهاد کشاورزي، وزارت صنايع، موسسه استاندارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، سازمان شيلات و سازمان حفظ نباتات در زمينه توليد، صادرات و واردات محصولات تراريخته تعيين شده است.

وي بزرگترين چالش هاي موجود در زمينه واردات محصولات تراريخته را "قاچاق" دانست و خاطر نشان کرد: بخش عمده اي از محصولات تراريخته که وارد کشور مي شوند واردات محسوب نمي شوند، بلکه "قاچاق" اند. لذا مبارزه جدي با پديده شوم قاچاق در اين حوزه بايد در دستور کار قرار گيرد.

محمدي زاده قاچاق محصولات تراريخته را تهديد ژنتيکي براي کشور دانست و ادامه داد: کالاهاي وارداتي براي ورود به کشور بايد مجوزهاي لازم را داشته باشند و در صورت نياز دستگاه هاي نظارتي با نمونه گيري بر نحوه واردات و توزيع آن در بازارهاي داخلي نظارت و کنترل مي کنند ولي متاسفانه در حوزه واردات محصولات تراريخته بدون نظارت و کنترل از مجاري غير رسمي وارد کشور مي شود.

وي اظهار داشت: لازم است دستگاه هاي مسئول بر روند ورود اين محصولات نظارت داشته باشند.

رئيس سازمان محيط زيست يکي از چالش هاي موجود در اين زمينه را نبود آيين نامه هاي اجرايي ذکر کرد و ادامه داد: در اين زمينه الزامات قانوني براي دستگاه هاي مسئول چون وزارتخانه هاي بهداشت، جهاد کشاورزي، صنعت، معدن و تجارت، سازمان گمرک جمهوري اسلامي ايران و نيروي انتظامي مشخص نبود که شوراي ايمني زيستي موفق شد آيين نامه هايي را در اين زمينه مصوب کند.

وي با تاکيد بر اينکه اين آيين نامه تکاليف قانوني هر يک از دستگاه هاي مرتبط را تعيين کرده است، خاطر نشان کرد: با تصويب اين آيين نامه در واردات اين محصولات انضباط لازم اعمال مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، گياهان و موجودات تراريخته در کل به گياهان و موجوداتي که از لحاظ ژنتيکي دستکاري شده‌اند، اطلاق مي‌شود. اين دستکاري يا دست ورزي ژنتيکي با هدف اصلاح ژنتيکي در يک محصول يا موجود صورت مي گيرد. به عنوان مثال در ايران اولين محصول کشاورزي تراريخته رقمي از برنج است که با اصلاح ژنتيکي در برابر کرم ساقه خوار برنج chilo suppressalis مقاوم شده است.
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 

آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com