برنج
امروز چهار شنبه 17/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
جمعه / /

غني سازي برنج


غني سازي برنج

برنج به شکل طبيعي حاوي تيامين، نياسين و آهن است. البته در حين آسياب، مقداري از اين مواد مغذي کاهش مي يابند. لذا در آمريکا براي رساندن ارزش تغذيه اي فرآورده آسياب شده به سطح ارزش تغذيه اي برنج کامل قهوه اي، آن را با تيامين، نياسين و آهن غني مي کنند. مضاف بر اين که تمام برنج ها با اسيد فوليک نيز غني شده اند. وزارت غذا و داروي


آمريکا (fda )، سطح مجاز براي غني سازي توسط اين ريزمغذي ها را به شرح زير عنوان نموده است؛ 2ميلي گرم تيامين، 13 ميلي گرم آهن، 16ميلي گرم نياسين و 7/. ميلي گرم اسيد فوليک براي هر 450 گرم برنج خام.
از آن جايي که مخلوط اين ريزمغذي ها به شکل پوششي بر روي دانه هاي برنج قرار مي گيرد، توصيه مي شود قبل از پخت، برنج به دفعات زياد شسته نشود و يا در حين پخت، آن را آبکش نکنند، چرا که ريزمغذي هايي که به شکل غني کننده ها استفاده شده اند، به همراه ساير ويتامين هاي محلول در آب و نيز مواد معدني به اين ترتيب از بين مي روند.
? اسيد فوليک
اسيد فوليک جزو خانواده ويتامين هاي گروه b است که مصرف آن خصوصاً در دوران بارداري، جهت جلوگيري از وقوع نقص هاي مغزي و عصبي در جنين توصيه مي گردد. نقش اسيد فوليک در بلوغ گلبول هاي قرمز و در ساخت dna و rna ثابت شده است. مقدار توصيه شده اسيد فوليک براي مصرف بزرگسالان، حدود 400 ميکرو گرم در روز است. اسيد فوليک در سبزي هاي برگي شکل سبز و نيز در غلات غني شده مثل برنج وجود دارد. براي مثال نصف ليوان برنج سفيد غني شده، حاوي ? درصد کل مقدار اسيد فوليک مورد نياز روزانه بدن مي باشد.
? تيامين
تيامين (ويتامين b? ) به شکل جزئي از يک کوآنزيم، در تبديل گلوکز به انرژي نقش دارد. عملکرد تيامين موجب سلامت مغز، قلب و اشتهاي خوب مي گردد. از آن جايي که بدن قادر به ذخيره سازي تيامين نمي باشد، لذا وجود آن در رژيم غذايي روزانه ضروري است. نصف ليوان برنج پخته شده سفيد و قهوه اي، به ترتيب حاوي 6 و 7 درصد از کل مقدار تعيين شده مورد نياز روزانه به تيامين مي باشد.
? ريبوفلاوين
برنج حاوي مقدار کمي ريبوفلاوين (ويتامين b?) است که براي توليد انرژي و حفظ بافت پوست و چشم ضروري مي باشد.
نصف ليوان برنج قهوه اي پخته،1 درصد از کل مقدار ريبوفلاوين مورد نياز روزانه بدن را تامين مي کند.
? نياسين
نياسين (ويتامين b?) نيز براي تبديل گلوکز به انرژي لازم است. همچنين وجود آن براي سلامت پوست و عملکرد مناسب دستگاه گوارش و سيستم عصبي ضروري است. نصف ليوان برنج قهوه اي و سفيد پخته شده به ترتيب 8و 6 درصد از کل مقدار نياسين مورد نياز روزانه بدن تامين مي کنند.
? ويتامين e
ويتامين e، محلول در چربي است که ويتامين a و اسيدهاي چرب ضروري را از خطر اکسيداسيون در سلو ل ها و بافت هاي بدن حفظ مي نمايد. نصف ليوان برنج، حاوي مقدار ناچيزي ويتامين e مي باشد.
? کلسيم
کلسيم برنج بسيار کم است. کلسيم از عناصر ضروري در ساخت دندان و استخوان و نيز ضروري براي عملکرد عضلات است و تا کلسيم وجود نداشته باشد، حرکت امکان پذير نمي باشد. انتقال پيام هاي عصبي با واسطه يون کلسيم صورت مي گيرد وکلسيم در يکي از مراحل انعقاد خون دخيل است.
? آهن
بيشترين منبع آهن در بدن، هموگلوبين ها هستند. هموگلوبين ترکيبي از آهن (هم) و يک پروتئين (گلوبين) است که نقش آن اکسيژن رساني به بافت ها مي باشد. از اين رو واکنش هاي اکسيداسيون در سلول ها به وقوع مي پيوندد.
از طرف ديگر، آهن از اجزاي تشکيل دهنده بسياري از آنزيم ها ست که براي تبديل گلوکز و اسيدهاي چرب به انرژي لازم مي باشد.
نصف ليوان برنج پخته شده سفيد و قهوه اي، به ترتيب 7و 8 درصد از کل نياز روزانه به آهن را تامين مي کنند.
? فسفر
فسفر، در سوخت و ساز بدن و در ساخت استخوان و دندان نقش کليدي دارد. نصف ليوان برنج پخته شده قهوه اي و سفيد، به ترتيب 8 و2 درصد از کل نياز به فسفر را تأمين مي کند.
? پتاسيم
براي توليد پروتئين ها، عملکرد آنزيم ها در سلول ها و نيز براي حفظ تعادل مايعات در بدن، پتاسيم لازم است. نصف ليوان برنج پخته شده قهوه اي و سفيد به ترتيب ?درصد و مقدار بسيار ناچيزي از نياز روزانه به پتاسيم را تامين مي کنند.
? سديم
سديم به حفظ تعادل مايعات بدن، عملکرد طبيعي عصب و ماهيچه کمک مي کند و وجود آن براي حفظ سلامت لازم است.
غلاتي مانند برنج، به طور طبيعي سديم کمي دارند. در واقع برنج سفيد هيچ سديمي ندارد. محتواي سديمي برنج پخته شده به مقدار سديم موجود در آب پخت آن و مقدار نمک مصرفي در پخت آن بستگي دارد. با اين تفاسير، برنج غذاي خوبي براي رژيم هاي بدون سديم (نمک) است.


اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
شنبه / /
فعال :

العاب عيون
العاب صيف
العاب عسل
العاب عز


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com