برنج
امروز چهار شنبه 17/9/1400
ارسال به دیگران دریافت خبر نامه

کاربر :

Login : ورودرمز را فراموش کرده ام

Sign up : ثبت نام

0

 
شنبه / /

دكتر حبيبي محقق موسسه تحقيقات برنج كشور:بعد از نشاسته اصلي ترين جزء تشکيل دهنده دانه برنج، پروتئين است


دكتر حبيبي محقق موسسه تحقيقات برنج كشور:بعد از نشاسته اصلي ترين جزء تشکيل دهنده دانه برنج، پروتئين است

محقق موسسه تحقيقات برنج کشورگفت: مورد توجه قرار دادن اجزاء نشاسته(آميلوز و آميلوپکتين) و ميزان پروتئين، در هنگام بررسي خواص ويسکوزيته منجر به دقت بيشتر در انتخاب ارقام و لاين هاي خوش کيفيت مي شود.

فاطمه حبيبي در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)-منطقه گيلان،در خصوص نتيجه تحقيق بررسي اجزاء نشاسته و ميزان پروتئين بر خصوصيات ويسكوزيتي ارقام مختلف برنج ايراني با اشاره به اينکه محل اجرا اين تحقيق در موسسه تحقيقات برنج کشور از مهرماه سال 1388شروع شده است، با اشاره به اينکه براي درک بهتركيفيت برنج، لازم است كليه تركيبات موجود در دانه برنج و برهمكنش بين آنها كاملا شناخته شده و مورد بررسي قرار گيرد،گفت:در اين تحقيق به منظور بررسي تركيبات شيميايي موثر بر خصوصيات ويسکوزيته يا گرانروي، رقمهاي حسن سرائي، خزر ، درفک، سپيدرود و بينام انتخاب شد و تاثيرترکيباتي مانند نشاسته و پروتئين بر منحني مربوط به ويسکوزيته و اجزاء کمي مربوط به دستگاه اندازه گيري سريع ويسکوزيته تعيين شد.

وي با بيان اين مطلب که ابتدا خصوصيات ويسکوزيته ارقامي با آميلوز مشابه مورد بررسي قرار گرفت و تفاوتهائي در نمودار ويسکوزيته مشاهده شد،افزود: با وجود اينکه آميلوز به عنوان مهمترين عامل تاثير گذار بر خواص ويسکوزيته است، تفاوتهاي مشاهده شده در اين گونه ارقام را مي توان به عامل ديگري نسبت داد.

وي ادامه داد: بعد از نشاسته اصلي ترين جزء تشکيل دهنده دانه برنج پروتئين است لذا جهت مطالعه تاثير پروتئين بر خواص چسبندگي، پروتئين موجود در دانه ارقام مذکور با استفاده از روش استخراج با سود 05/0 نرمال خارج شد و نشاسته بدست آمده براي بررسي تاثير پروتئين ها بر خواص ويسکوزيته مورد مطالعه قرار گرفت.

فاطمه حبيبي با اشاره به اينکه نتايج نشان داد، با حذف پروتئين ها، نشاسته حاصله در طي حرارت دادن نمونه زودتر ژلاتينه شد و ويسکوزيته يا گرانروي نشاسته در سطح پائين تري نسبت به آرد برنج قرار گرفت اظهار کرد: در واقع پروتئين موجود در دانه برنج باعث شد که خواص ژلاتيني شدن به تاخير بيفتد و نشاسته حرارت بيشتري براي ژله اي شدن نياز داشته باشد. بعلاوه ژل حاصله پس از سرد شدن سخت تر شد.

وي تصريح کرد: براي بررسي خواص چسبندگي يک رقم با ميزان پروتئين متفاوت، رقم هاي هيبريد، هاشمي و خزر انتخاب شدند. ارقام کشت شده با ميزان کود ازت متفاوت، درصد پروتئين دانه را متفاوتي را نشان دادو با توجه به اينکه در اين ارقام تفاوتي در ميزان آميلوز و درجه حرات ژلاتيني شدن مشاهده نشد تفاوت موجود در منحني ويسکوزيته را مي توان به پروتئين دانه نسبت داد. محقق موسسه تحقيقات برنج کشور اذعان داشت:در اين قسمت از تحقيق نيز نشاسته موجود در ارقام کشت شده با ميزان ازت متفاوت استخراج شد و خواص ويسکوزيته آنها مورد مطالعه قرار گرفت و نتايج نشان داد كه حذف پروتئين باعث ايجاد تفاوتهائي در اشكال منحني ها مي شود.

وي افزود:نتايج همچنين نشان داد كه درجه حرارت خميري شدن در نمونه هاي با ميزان پروتئين بيشتر، بالاتر بوده است.

دكتر حبيبي گفت:به طور کلي به منظور حصول به نتايج دقيق تر، بهتراست تاثير عواملي ماننداجزاء نشاسته(آميلوز و آميلوپکتين) و ميزان پروتئين، در هنگام بررسي خواص ويسکوزيته مورد توجه قرار گيرند تا انتخاب ارقام و لاين هاي خوش کيفيت با دقت بيشتري انجام شود
اگر در مورد این مطلب نظری دارید می توانید در این قسمت ارائه نمائید:
نام
ایمیل
نظر لطفا فارسی تایپ کنید :
 
نظرات ارسال شده :

نام : ? ایمیل : ? زمان ارسال :
چهار شنبه / /
فعال :

العاب عز
العاب صيف
العاب عسل
العاب عيون


آرشیو :تماس با ما :   info@berenge.com
استفاده از اطلاعات سایت با ذکر منبع ( و لینک مربوط به اطلاعات ) بلامانع است
سایت برنج    www.berenge.com